| EmiliaVasile1801 a întrebat:

Bunăhappy
Mă numesc Emilia și sunt elevă în clasa a VII a. În clasele a V a și a VI a am avut media generală 10 (veți afla imediat ce legătură are cu întrebarea mea).
Am participat de curând la concursul,, Sanitarii pricepuți " la care am obținut locul I la etapa națională. De atunci, mama mea, care este medic, a rămas cu impresia că voi alege o carieră în domeniul medical. Problema este că eu îmi doresc să urmez cursurile unui liceu militar. Vreau să lucrez în marină.
Când i-am spus mamei asta, mi-am dat seama că a fost puțin cam dezamăgită, spunându-mi :,, Ești prea deșteaptă. Ai putea profita de inteligența ta." De atunci, mereu bate apropouri, încercând să mă convingă să urmez drumul ales de ea, cu toate că eu nu îmi doresc astacrying(
În plus, majoritatea colegilor/ profesorilor se comportă de parcă sunt siguri că voi deveni doctor. Recunosc că sunt foarte pasionată de materiile precum biologie sau chimie și că îmi place să particip la activitățile desfășurate de Crucea Roșie/ Smurd, dar nu mi-ar plăcea să lucrez toată viața că medic.
Ce sfaturi îmi dați? Voi ce carieră ați alege dacă ați fi în locul meu?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Preoteasă.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După liceul militar, academia de medicină militară - impaci și capra și varza

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Inca nu e vremea, sa i ti alegi viitoarea meserie mai ai pana acolo,, sa stii ca, cariera militară este foarte grea iar tu ca fată crezi ca vei rezista? Mama ta ar fi mîndră de tine daca i ai urma meseria aceea de medic sa salvezi vieți asa cum face ea, dar saunt sigur ca pîna la 18 ani ai timp sa te hotărăsti ce meserie/carieră vei alege, vor mai fi si alte domenii care te vor atrage, poate actoria sau televiziunea de ce nu, oriradioul, sa prezinti stiri la posturi de radio cujm ar fi kiss fm, radio zu, europa fm, etc, acum tu trebuie sa te axezi pe scoala ai doar 13-14 ani, numai daca inveti bine si ai o diplomă de liceu cu bacul luat te poti gîndii la meserie de viitor, poate vei vrea sa faci facultatea sau chiar sa pleci in strainatate, nu stim cum va fi in viitor cand tu vei termina facultatea, dar multe se vor schimba in 10 ani.

| Catrice a răspuns:

Poți deveni medic militar (asa se numesc oare?!), câștigi ca lumea.

| Feri5 a răspuns (pentru Catrice):

Da, se numește medic militar și te axezi pe două părți:
1. medicină
2. armată

| Catrice a răspuns (pentru Feri5):

Știam de asistenți militari, nu știam dacă medicii aveau și alta denumire.

| Lukasssz a răspuns:

As fi ales sa fac o scoala profesionala, acolo iti da si bani

| Vigvivhvi a răspuns:

Cred că ești tânără și mai ai timp sa decizi ce vrei să faci cu viața ta, dar dacă până la finalul clasei a 8 a te decizi că vrei să mergi la un liceu militar, atunci asta trebuie să faci!