| irina4219 a întrebat:

Mi s-a zis că, pentru a deveni instructor de dans, nu trebuie sa faci neapărat facultate de sport, doar că fără această nu poți preda la o școală de dans, doar la o sala sau ceva. E adevărat?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Nu există școală de dans ci liceu de coregrafie. Ca să devii acolo profesor, este nevoie de specialitate, dar aceasta nu se învață la facultatea de sport, ci se începe cu un colegiu de coregrafie.
Ca să devii instructor de dans sportiv la o sală de dans e mai simplu.