| Biancasata a întrebat:

Buna, o intrebare as avea si eu ...ca sa intru la o unitate *politie, jandarmerie etc pot fara si diploma de bac?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Numai la armata merge cu 10 clase.

| sierra1 a răspuns:

"ca sa intru la o unitate *politie, jandarmerie etc pot fara si diploma de bac"

ceva necalificat - femeie de serviciu etc.

| sierra1 a răspuns:

"Biancasata explică ...cine s-a gasit sa comenteze un pulifrici"

Bia mamă, cu pregătirea ta (apropo, ai șase clase măcar?) ai face vals cu T-ul și cârpa udă, spălând pe jos. Și n-ar fi rușinos - de nici o culoare - să desfunzi closetele intr-o pușcărie, că tot e în "sistem". Munca innobilează!

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu numai ca iti trebuie bac ca sa intrii la politie, dar iti trebuie si admitere. Fiecare proba fiind eliminatorie.
Daca vrei sa optezi pentru scoala de agenti, Vasile Lascar Campina ai urmatoarele probe:
1) Fisa medicala care este eliminatorie.
2) Masuratorile. Fete 1, 60 iar baieti, 65. Medii la purtare de minim 8, fara cazier. Probe eliminatorii.
3) Testul psihologic- proba eliminatorie.
4) Alergarea de rezistenta 1000 m, 8 minute - proba eliminatorie.
5) Alergarea de viteza.
6) Aruncarea mingiei medicinale 7 m plat.
7) Probele scrise, gramatica limbii romane ( 60 de intrebari), si gramatica limbii engleze ( 30 de intrebari).
Daca vrei sa optezi pentru Academie, lucrurile se modifica doar la probele scrise. Vei avea cate 30 de intrebari din engleza, romana si istorie.
Renunta sa crezi ca la politie intrii fara bac. E mult de munca sa ajungi acolo, dar si pe parcurs.
Te-ai gandit vreodata ca iarna, pe cel mai mare ger/zapada viitorii politisti sunt scosi la antrenamente pe teren? Te-ai gandit ce inseamna examenul final si faptul ca ajung la n mii km de casa?