| hienaaa a întrebat:

Bună!
Oare se pot înscrie la Colegiul Psihologilor cei care au doar master in psihologie?
Am mai auzit ca se accepta si absolvenții unor diplome asimilate de tip istorie, filosofie sau din domeniul științelor socio-umane. Persoana respectiva are facultatea de comunicare si relații publice si vrea sa dea la master pe psihologie aplicată in domeniul Securității Naționale si vrea sa stie dacă ar putea sa își pună dosarul si la Colegiul Psihologilor pentru o formare tot in direcția aceasta ( psihologie aplicată in domeniul Securității Nationale). Am căutat si eu aceste informații dar nu am fost lămurită poate îmi spune cineva care stie exact cum stă treaba cu înscrierea la colegiu.
Si as mai avea o întrebare: Oare ar putea sa urmeze psihologia la distanță sau la fără frecventa si masterul in psihologie la zi? ( eu așa stiu ca ai voie dacă nu sunt ambele la zi ca sa nu se suprapună însă nu sunt sigură).
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri dau funda celui care mă lămurește ( vreau răspuns exact : da sau nu, la cele două întrebări)

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Psiholog este doar cine are licenta (eventual licenta plus masterat, nu mai stiu cum e acum) in psihologie sau psihosociologie.

Dar teologii, lucratorii sociali si alte profesii pot deveni psihoterapeuti (nu psihologi).