| MariaEElena0505 a întrebat:

Buna. Pot sa ma transfer de la Facultatea de Peisagistica din cadrul Universitatii de Horticultura la Facultatea de Peisagistica din cadrul Facultatii de Arhitectura? Sau sa fac ultetior un master ca sa devin arhitect peisagist?

41 răspunsuri:
| Konstantinos99 a răspuns:

Se poate muta doar daca cele 2 facultati sunt in cadrul aceleasi universitati. La master sigur te accepta.

| MariaEElena0505 explică (pentru Konstantinos99):

Adica doar daca de exemplu, as fi la Arhitectura in alt oras, nu? Lucrezi in domeniu? Sau esti student?

| dullcat a răspuns:

Nu se poate sa faci master si sa devii arhitect. Altfel faceau toti smecherii asa, in loc sa piarda 6 ani din viata. Si nici transferul nu cred ca se poate.

| MariaEElena0505 explică (pentru dullcat):

4 ani dureaza arhitectura, nu 6. Din 2011 s-a desfiintat. Atunci master ul era obligatoriu, din cauza aceasta se faceau 6 ani. Si Peisagistica din cadrul Facultatii de Horticultura tot 4 ani dureaza, de asta nu vad problema. Mai ales dupa primul an, cand inca esti la inceput.

| dullcat a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nu zau.Despre ce oras vorbesti? Si acum e masterul obligatoriu, adica integrat in cei 6 ani. Fara master nu poti obtine diploma.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nu,tocmai,fiecare facultatea are o avizare de credite, de materii diferite de o alta, insa daca universitatea are doua faculati cu domenii conexe, de obicei in prumul an se poate face cerere de schimbare, insa daca universitea este diferinta acest lucru nu se poate chiar daca facultatiile sunt asemanatoare pentru ca planul de invatamant este diferit (credite si materii sunt diferite si nu se poate egala sa zicem un semestru de la alta facultate cu o alta facultate de la o alta universitate). Sunt anonim happy

| Konstantinos99 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

In afara orasului sigur nu, doar in oras si in cadrul aceleasi universitati. De exemplu daca faci arte sacre la facultatea de arta se poate, sigur destul de greu dar se poate sa te muti la teologie daca au loc liber pentru ca si ei au sectiune de arte sacre, sau poate la arte plastice la teologie. Trebuie sa ai si pile...

| MariaEElena0505 explică (pentru Konstantinos99):

Da, are sens. Chiar o sa sun maine dimineata la facultate sa vad. Dar sincer, cred ca nu. Am vazut in regulament la Master ca se poate sa intri, daca ai terminat o facultate conexa, chiar daca nu neaparat arhitectura. Dar la licenta, nu cred ca as putea sa ma transfer.

| MariaEElena0505 explică:

Chiar nu stiu. Nu prea ma pricep la gatit. Cauta pe net, poate gasesti un raspuns laughing)) Bafta

| dullcat a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Amenajarea si planificarea peisajului o fi 4 ani, insa pentru celelalte e tot 6.

| MariaEElena0505 explică (pentru dullcat):

De fapt, doar facultatea de arhitectura a ramas de 6 ani. In rest, durata este intre 3-5 ani. Aici ma refer la Urbanism si la Facultatea de Arhitectura de Interior. Ceea ce din punctul meu de vedere, este foarte bine. Chiar daca este o facultate grea, nu ar trebui sa te oblige sa faci master-ul. Probabil tu ai terminat aceasta facultate, nu?

| relian a răspuns (pentru dullcat):

laughing esti tare, amuzant zic, nu te mai baga daca nu cunosti. Masterul nu are a face cu facultatea, ala este separat si face care poate, nu-i obligatoriu.
Ajungi arhitect facind facultatea de arhitecura, fara master, ala se face dupa ce termini facultatea, dupa ce ai diploma de arhitect ok?

Faci master 1 sau 2 ani, adica ceva pistol cu apa, este o scoala care nu te ajuta cu nimic, e mai mult asa ceva sa mai faca si profesorii aia un ban in plus laughing
Master ar fi ceva sa aprofundezi o latura a facultatii ce ai terminato.
Deci nu are legatura scula cu prefectura, facultatea cu masterul.Ce anume ar face toti smecherii asa? O facultate o faci citi ani trebuie sa o faci, 4-5 ani, aia e tot, o termini, dai licenta, ai diploma esti inginer, arhitect, etc, Vrei sa faci master, atunci trebuie sa ai diploma de ce am spus mai sus, asa mergi la master, nu faci master 6 ani laughing si nici nu-i obligatoriu,
Ai master, dupa poti sa faci si doctorat, care nici ala nu-i obligatoriu si la fel n-are a face cu facultatea, e ceva ce se face dupa.

| relian a răspuns:

Aia la arhitectura este vorba tot despre plante, sau o fi alte peisaje laughing trebuie sa stii, cel mai indicat este sa intrebi direct la acea universitate.
Daca au aia in casdrul lor si ramura asta, cred ca acolo se face ceva putin mai diferit decat se face la Horticultura, altfel nu vad de ce ar mai fi bagat si ei asta acolo.
Bine ar piutea fi vorba doara de bani, sa mai faca si aia un ban in plus laughing
Oricum e mai bun sa intrebi direct la sursa, pe aici vezi si tu ce raspunsuri primesti.
Voi la Horticultura la peisagistica faceti ceva mai mult decat fac cei de la horticultura, sau cei de la horticultura nu mai fac peisagistica?
Stiu cindva nu era facultate de peisagistica, o faceau cei de la horticultura, apoi s-a bagat ca facultate.

Si voi la peisagistica unde esti acum, ce iesi dupa ce termini? Inginer sau ce anume?
Vrei sa fii arhitect peisagist zici tu, dar aia fac mai putin decat faceti voi laughing cel putin asa cred, pentru ca tu aici faci de la saminta, obtinerea plantelor, materiale de constructii etc pana la finalizari spatii peisagere, asa este? Pe cand ala de la arhitectura doara proiecteaza spatii, materialele le cumpara le ia de altundeva, ma refer ca nu stie sa faca si materialele astea ce se folosesc.

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Sint facultati de 3 ani? Interesant. Dar memdicina cum este? Am vazut spui ca doar arhitectura a ramas 6 ani, restul is 3-4 ani. Eu cred ca medicina este cea mai lunga.
Si cine te obliga sa faci master? Interesante chestii, stiu cindva nu era asa ceva, sa te oblige sa faci master, miine or sa te oblige sa faci si doctorat laughing stai la scoala pana iesi la pensie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Face pe femeia de 30 de ani, dar nu cred că are mai mult de 16 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți nici una nici alta.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

La cea din Bucuresti, specializarea Arhitectura este de 6 ani. In rest, este intre 3 si 5 ani. Deci fata a avut dreptate, dar doar cu aceasta specializare. Si da, master-ul intra in cei 6 ani de studiu obligatoriu.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

De aici ies inginer peisagist, nu arhitect peisagist. Dar pot face si un master la Facultatea de Arhitectura. Astfel o sa am dubla specialitate. Iar in peisagistica nu este vorba doar despre plante. Daca ti se pare o prostie acest domeniu, inteleg. Mai ales ca in Romania este destul de nou. Iaa peisagistica se ocupa cu design ul exteriorului, ceea ce este superb din punctul meu de vedere.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Ma refeream din cadrul Facultatii de Arhitectura, faptul ca specializarea Arhitectura este singura care a ramas de 6 ani. Incearca data viitoare sa citesti cu mai multa atentie. happy

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Ba da. M am uitat in regulament mai bine si se poate. happy

| dullcat a răspuns (pentru relian):

Tu esti amuzant explicandu-i baliverne cuiva care a terminat aceasta facultate.Masterul este integrat, obligatoriu, fara el nu obtii nicio diploma dupa 4 ani.Iar inainte de diploma se realizeaza lucrarea de dizertatie, astfel ca nu exista licenta.Mai citeste, tu vorbesti de ce se intampla in urma cu 30 de ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

În ce regulament te-ai uitat?

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Regulamentul facultatii. Unde scrie foarte clar ca daca ai licenta intr-un domeniu conex, atunci poti sa intri la master la ei. Adica eu daca am in Peisagistica licenta, pot da la master la Facultatea de Arhitectura, specializarea Peisagistica. Singura conditie ar fi sa ai cele 240 de credire(cei 4 ani adica) si sa iei examenele de intrare la master. Dar acele examene se dau si pentru cei care au facut acolo facultatea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Dar după ce dai masterul. tot nu ai cum să devii arhitect peisagist.

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Ba da. Pentru ca daca ai terminat o facultate in acelasi domeniu (Peisagistica) unde materiile sunt destul de asemenatoare si faci master-ul pentru a fi arhitect peisagist, cam asta iesi. Nu este cam nicio diferenta. Daca sunteti arhitect si cunoasteti mai bine, va rog sa ma lamuriti de ce nu se poate. Va multumesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Ești ceea ce scrie pe diploma obținută prin examenul de licență.

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Nu e chiar asa. Nu mai este cum era acum ceva ani. Mai ales ca nu este vorba despre Medicina sau Drept, ci de un domeniu cat de cat creativ. In plus, la acel master scrie ca dupa terminare ai dreptul la semnatura in cadrul Registrului Urbanistilor din Romania. Iar acel drept il au in mod normal doar arhitectii, deci va rog sa ma lamuriti, daca gresesc.

| relian a răspuns (pentru dullcat):

Nu bate cimpiile tarii laughing vorbesti numa timpenii. In primul rind este doara anul 1, c iteste mai bine cea spus, este doara in primul an, despre ce facultate terminata vorbesti?
Masterul se face dupa ce termini o facultate, asta asa ca idee, sa nu mori nestiutoare.
Ia citeste ce spune fata, chiar ea spune ca duopa ce termina facultatea sar duce sa faca masterul la aia, in caz ca nu se poate transfera acu, deci masterul se face dupa ce termini o facultate, trebuie sa ai diploma de licenta, altfel nu ai ce cauta la master.

Bine acu depinde si ce intelegi tu, poate sa cietsti si sa nu pricepi nimic.
Nu te mai apuca sa evaluezi tu raspunsurile mele, nu esti in masura, esti pe dinafara cu mai toate, ocuoate de ceva la care stii, sau te pricepi.

| dullcat a răspuns (pentru relian):

Citeste aici si nu mai fa pe interesantul.Masterul este integrat pentru disciplina de arhitectura, adica 6 ani in total.Nu se poate separa.Nu exista licenta, nu termini in anul 4. Ci termini in anul 6, cand dai dizertatia si proiectul de diploma. Dupa modul in care scrii si folosesti â din i, rezulta ca esti din alte vremuri.Te anunt ca prezentul nu mai corespunde cu ce stiai, asa ca repet, nu mai fa pe interesantul.

https://arh.tuiasi.ro/admitere-2022/
https://admitereonline.utcluj.ro/facultatea-de-arhitectura-si-urbanism/
https://admitere.uauim.ro/
http://www.arh.upt.ro/? page_id=33