| MariaEElena0505 a întrebat:

Buna. Pot sa ma transfer de la Facultatea de Peisagistica din cadrul Universitatii de Horticultura la Facultatea de Peisagistica din cadrul Facultatii de Arhitectura? Sau sa fac ultetior un master ca sa devin arhitect peisagist?

41 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți nici una nici alta.

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Ba da. M am uitat in regulament mai bine si se poate. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

În ce regulament te-ai uitat?

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Regulamentul facultatii. Unde scrie foarte clar ca daca ai licenta intr-un domeniu conex, atunci poti sa intri la master la ei. Adica eu daca am in Peisagistica licenta, pot da la master la Facultatea de Arhitectura, specializarea Peisagistica. Singura conditie ar fi sa ai cele 240 de credire(cei 4 ani adica) si sa iei examenele de intrare la master. Dar acele examene se dau si pentru cei care au facut acolo facultatea.

| sadrian46 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Dar după ce dai masterul. tot nu ai cum să devii arhitect peisagist.

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Ba da. Pentru ca daca ai terminat o facultate in acelasi domeniu (Peisagistica) unde materiile sunt destul de asemenatoare si faci master-ul pentru a fi arhitect peisagist, cam asta iesi. Nu este cam nicio diferenta. Daca sunteti arhitect si cunoasteti mai bine, va rog sa ma lamuriti de ce nu se poate. Va multumesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Ești ceea ce scrie pe diploma obținută prin examenul de licență.

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Nu e chiar asa. Nu mai este cum era acum ceva ani. Mai ales ca nu este vorba despre Medicina sau Drept, ci de un domeniu cat de cat creativ. In plus, la acel master scrie ca dupa terminare ai dreptul la semnatura in cadrul Registrului Urbanistilor din Romania. Iar acel drept il au in mod normal doar arhitectii, deci va rog sa ma lamuriti, daca gresesc.

| dullcat a răspuns:

Nu se poate sa faci master si sa devii arhitect. Altfel faceau toti smecherii asa, in loc sa piarda 6 ani din viata. Si nici transferul nu cred ca se poate.

| MariaEElena0505 explică (pentru dullcat):

4 ani dureaza arhitectura, nu 6. Din 2011 s-a desfiintat. Atunci master ul era obligatoriu, din cauza aceasta se faceau 6 ani. Si Peisagistica din cadrul Facultatii de Horticultura tot 4 ani dureaza, de asta nu vad problema. Mai ales dupa primul an, cand inca esti la inceput.

| dullcat a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nu zau.Despre ce oras vorbesti? Si acum e masterul obligatoriu, adica integrat in cei 6 ani. Fara master nu poti obtine diploma.

| dullcat a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Amenajarea si planificarea peisajului o fi 4 ani, insa pentru celelalte e tot 6.

| MariaEElena0505 explică (pentru dullcat):

De fapt, doar facultatea de arhitectura a ramas de 6 ani. In rest, durata este intre 3-5 ani. Aici ma refer la Urbanism si la Facultatea de Arhitectura de Interior. Ceea ce din punctul meu de vedere, este foarte bine. Chiar daca este o facultate grea, nu ar trebui sa te oblige sa faci master-ul. Probabil tu ai terminat aceasta facultate, nu?

| relian a răspuns (pentru dullcat):

laughing esti tare, amuzant zic, nu te mai baga daca nu cunosti. Masterul nu are a face cu facultatea, ala este separat si face care poate, nu-i obligatoriu.
Ajungi arhitect facind facultatea de arhitecura, fara master, ala se face dupa ce termini facultatea, dupa ce ai diploma de arhitect ok?

Faci master 1 sau 2 ani, adica ceva pistol cu apa, este o scoala care nu te ajuta cu nimic, e mai mult asa ceva sa mai faca si profesorii aia un ban in plus laughing
Master ar fi ceva sa aprofundezi o latura a facultatii ce ai terminato.
Deci nu are legatura scula cu prefectura, facultatea cu masterul.Ce anume ar face toti smecherii asa? O facultate o faci citi ani trebuie sa o faci, 4-5 ani, aia e tot, o termini, dai licenta, ai diploma esti inginer, arhitect, etc, Vrei sa faci master, atunci trebuie sa ai diploma de ce am spus mai sus, asa mergi la master, nu faci master 6 ani laughing si nici nu-i obligatoriu,
Ai master, dupa poti sa faci si doctorat, care nici ala nu-i obligatoriu si la fel n-are a face cu facultatea, e ceva ce se face dupa.

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Sint facultati de 3 ani? Interesant. Dar memdicina cum este? Am vazut spui ca doar arhitectura a ramas 6 ani, restul is 3-4 ani. Eu cred ca medicina este cea mai lunga.
Si cine te obliga sa faci master? Interesante chestii, stiu cindva nu era asa ceva, sa te oblige sa faci master, miine or sa te oblige sa faci si doctorat laughing stai la scoala pana iesi la pensie

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Face pe femeia de 30 de ani, dar nu cred că are mai mult de 16 ani.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

La cea din Bucuresti, specializarea Arhitectura este de 6 ani. In rest, este intre 3 si 5 ani. Deci fata a avut dreptate, dar doar cu aceasta specializare. Si da, master-ul intra in cei 6 ani de studiu obligatoriu.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Ma refeream din cadrul Facultatii de Arhitectura, faptul ca specializarea Arhitectura este singura care a ramas de 6 ani. Incearca data viitoare sa citesti cu mai multa atentie. happy

| dullcat a răspuns (pentru relian):

Tu esti amuzant explicandu-i baliverne cuiva care a terminat aceasta facultate.Masterul este integrat, obligatoriu, fara el nu obtii nicio diploma dupa 4 ani.Iar inainte de diploma se realizeaza lucrarea de dizertatie, astfel ca nu exista licenta.Mai citeste, tu vorbesti de ce se intampla in urma cu 30 de ani.

| relian a răspuns (pentru dullcat):

Nu bate cimpiile tarii laughing vorbesti numa timpenii. In primul rind este doara anul 1, c iteste mai bine cea spus, este doara in primul an, despre ce facultate terminata vorbesti?
Masterul se face dupa ce termini o facultate, asta asa ca idee, sa nu mori nestiutoare.
Ia citeste ce spune fata, chiar ea spune ca duopa ce termina facultatea sar duce sa faca masterul la aia, in caz ca nu se poate transfera acu, deci masterul se face dupa ce termini o facultate, trebuie sa ai diploma de licenta, altfel nu ai ce cauta la master.

Bine acu depinde si ce intelegi tu, poate sa cietsti si sa nu pricepi nimic.
Nu te mai apuca sa evaluezi tu raspunsurile mele, nu esti in masura, esti pe dinafara cu mai toate, ocuoate de ceva la care stii, sau te pricepi.

| dullcat a răspuns (pentru relian):

Citeste aici si nu mai fa pe interesantul.Masterul este integrat pentru disciplina de arhitectura, adica 6 ani in total.Nu se poate separa.Nu exista licenta, nu termini in anul 4. Ci termini in anul 6, cand dai dizertatia si proiectul de diploma. Dupa modul in care scrii si folosesti â din i, rezulta ca esti din alte vremuri.Te anunt ca prezentul nu mai corespunde cu ce stiai, asa ca repet, nu mai fa pe interesantul.

https://arh.tuiasi.ro/admitere-2022/
https://admitereonline.utcluj.ro/facultatea-de-arhitectura-si-urbanism/
https://admitere.uauim.ro/
http://www.arh.upt.ro/? page_id=33

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Se apuca sa faca si evaluari la ce comenteaza altii, asta arata ca e undeva la gradinita laughing ai spus cam mult 16 ani

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Te refereai, ups dar de ce nu ai spus clar asa de la inceput, pentru ca se intelege la general.Cind spui ceva trebuie sa formulezi clar, nu ca arhitecura a ramas doar de 6 ani aia e singura, ce intelegi prin asta?

Asa se intelege ca toate is stiu si eu sub 6 ani numai aia e de 6.Sa fii clara trebuie sa spui la nu stiu ce universitate bla bla acolo arhitectura e de 15 ani, restul is pistol cu apa.
In vata sa formulezi fraze, te faci de rahat, mai spui ca esti si la facultate.Dar nu ma mira, facultatea aia e pistol cu apa, de fapt care nu-i asa in RO, face oricine o facultate. Liceul la fel, se merge cu turma.

Ocoleste-ma asa o sa fac si eu, nu are rost sa imi pierd timpul cu toti "desteptii" care nu stiu sa formuleze o fraza.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Man, am formulat astfel. Mai citeste odata. laughing Am si specificat SPECIALIZAREA ARHITECTURA! Nu inteleg ce era asa de greu de inteles.

| relian a răspuns:

Aia la arhitectura este vorba tot despre plante, sau o fi alte peisaje laughing trebuie sa stii, cel mai indicat este sa intrebi direct la acea universitate.
Daca au aia in casdrul lor si ramura asta, cred ca acolo se face ceva putin mai diferit decat se face la Horticultura, altfel nu vad de ce ar mai fi bagat si ei asta acolo.
Bine ar piutea fi vorba doara de bani, sa mai faca si aia un ban in plus laughing
Oricum e mai bun sa intrebi direct la sursa, pe aici vezi si tu ce raspunsuri primesti.
Voi la Horticultura la peisagistica faceti ceva mai mult decat fac cei de la horticultura, sau cei de la horticultura nu mai fac peisagistica?
Stiu cindva nu era facultate de peisagistica, o faceau cei de la horticultura, apoi s-a bagat ca facultate.

Si voi la peisagistica unde esti acum, ce iesi dupa ce termini? Inginer sau ce anume?
Vrei sa fii arhitect peisagist zici tu, dar aia fac mai putin decat faceti voi laughing cel putin asa cred, pentru ca tu aici faci de la saminta, obtinerea plantelor, materiale de constructii etc pana la finalizari spatii peisagere, asa este? Pe cand ala de la arhitectura doara proiecteaza spatii, materialele le cumpara le ia de altundeva, ma refer ca nu stie sa faca si materialele astea ce se folosesc.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

De aici ies inginer peisagist, nu arhitect peisagist. Dar pot face si un master la Facultatea de Arhitectura. Astfel o sa am dubla specialitate. Iar in peisagistica nu este vorba doar despre plante. Daca ti se pare o prostie acest domeniu, inteleg. Mai ales ca in Romania este destul de nou. Iaa peisagistica se ocupa cu design ul exteriorului, ceea ce este superb din punctul meu de vedere.

| relian a răspuns:

Exact ce spune Sadrian, indiferernt ce master faci, tu nu o sa fii arhitect.Ce poti face cu diploma de master, este sa te angajezi pe la aia, dar arhitect tot nu vei fi, pentru ca meseria ta este inginer.Nu stiu despre ce semnatura vorbesti tu, dar cand se face un proiect il fac arhitectii si nu inginerii, bineinteles cu respectarea codurilor in vigoare, cu ce spune si legislatia.
Tu nu prea vad unde sa semenzi, dar na fiecare cu cel doare.
Fata a avut dreptate cu ce anume? Adica masterul se face obligatoriu, sau despre ce anume vorbesti ca avut dreptate? Masterul se face dupa ce ai diploma de licenta, iar diploma de master este dupa ce termini un master.

In sf o fi, in RO orice sste posibil, acolo face care si cum ii se scoala laughing romanii chiar si cuvintekle le rastalmacesc, le dau alt inteles, deci nu mai e nimic de mirare in RO.
Si pana la urma ce scoli au romanii, scoli de 2 lei laughing dar asta e, mergem asa cu ce se gaseste.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Daca tu stii mai bine decat regulamentul, e foarte bine. Domeniul Peisagistica e putin diferit. Arhitectura peisagistica este diferita. Nu inteleg de ce oamenii care nu au habar, se baga.
Si da, fata a avut dreptate. Legat de specializarea Arhitectura. Iesi arhitect doar dupa cei 6 ani de studii, unde master ul este obligatoriu. Dar daca vrei sa fii arhitect peisagist este alt drum. Licenta este de 4 ani, iar dupa urmeaza master-ul de 2 ani. Insa nu inteleg de ce trebuie sa ma repet. In loc sa faci misto pe aici, mai bine citeste din prima ca lumea si da dovada de putina inteligenta. Seara buna!

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Asa si aici se discuta despre nave spatiale cumva? Se discuta despre arhitectura peisagistica corect?
Si ce legatura are arhitectura cu prefectura? Eu cand am intrebat ceva, a fost la modul general, pentru ca nu cred ca la orice facultate esti obligat sa faci master, banui ca doara la arhictura, pentru ca nici la medicina nu te obliga aia sa faci master.
Dar cum am spus noi discutam despre ce ai intrebat tu. Deci fata ce spui tu ca avea dreptate nu avea.Tu in acest mesaj spui clar, daca vrei sa devii arhitect peisagist trebuie sa faci 4 ani, apoi daca vrei sa faci master, faci.

Trebuie sa te repeti ce? Vad incerci sa spui ce nici tu singura nu stii ce laughing ai intrebat clar despre arhictura peisagistica corect? Asa si nu vad ce bagi acu arhitectura in ciroba asta.
Ca se face al aia 15 ani, so face si 17, e alta intrebare, alta ciorba, tu intrebai despre ceva anume, peisagistica.
Ca urmare fata s-a bagat in sama aiurea, adica ca se face 6 ani bla bla vraja marii.
Fac misto adica? Nu face nimeni misto, voi habar nu aveti, amemstecati una cu alta.
Pina la urma eu am avut dreptate laughing adica ca se fac 4 ani, obtii diploma, apoi faci master, deci fata ce spui ca avu dreptage nu are nici pe departe.
Adica tu intrebai ceva, ea a raspuns legat de altceva, deci este pe linga subiect, asta din ce tu ai scris aici acum.
Sa dau dovada de putina inteligenta adica? Te pomeni ca esti mai inteligenta ca mine laughing ai grija sa nu dai pe afara laughing ne lesi cu basmele astea.
In sf vorba multa saracia romanului, a omului voiam sa zic.Deci eu am citit din prima bine, am, fost pe subiect, nu am spius ca daca vrei sa te faci astronaut faci 12 ani laughing pentru ca nu avea legatura cu subiectul de fata laughing

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Ea se referea la arhitectura. Probabil acea sectie a terminat. Noi despre asta vorbeam. Si despre asta a vorbit si ea. Ca arhitectura dureaza 6 ani. Da, am vorbit despre alta sectie, care nu are legatura cu arhitectura peisagistica. Dar asa cum spui si tu, este o discutie libera. Sincer, nu inteleg ce vrei sa arati aici. Ti-a dat si link, ce vrei mai mult?
N-am facut nicio comparatie de inteligenta, ca sa ma ataci. Citeste mai bine si cu mai multa atentie daca nu vrei ca oamenii sa te considere ca ai un iq mic. Zi buna! Nu am de ce sa mai raspund. Nu-mi bat capul cu cineva care vrea sa aiba mereu dreptate.

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Mucoaso, despre ce era intrebarea? Pe linga ca esti prafg m, ai si semnalizezi, tu ai intrebat despre ce anumne? Ai intrebat cumva despre arhitectura? Nu vezi ce ingusta esti la minte. Tu ai intrebat ceva, ea daca a batut cimpii cu altceva este fix probllema ei.

Aici se discuta despre arhitectura rahat peste prajit ce ai intrebat tu. Ca vine unu si povesteste despre nave spatiale sa fie sanatos, asta am spus.
iq cei ala? vai de tine, sincert nu stiu cum ai ajuns sa faci o scoala. Dar nu ma mira nimic in RO orice tantalau face in ziua de azi facultati.
Eu nu vreau sa arat nimic, tu esti cea care incearca sa arate ceva, dar care nu stie ce, inca, poate rumegi mai greu informatiile si p[epste o saptamana o sa poti spune ceva.
Eu am raspuns tie la intrebare, am spus Sadrian are dreptate, nu te poti transfera si nici daca faci master unde spui tu ca ai vrea, no sa devii arhitect.
Daca nu am dreptate si ai tu, sa fii sanatoasa.Cam despre asta sa discutat pe aici, cel putin eu catre tine.Nu cred ca am discutat eu cu tine despre alte povesti.
Pe viitor cand cineva iti raspunde, multumestei, indiferent ce spune, iar daca nu-ti place ce a spus, gtreci mai departe.Nu fi romanca colicta, cufurita, asa cum esti tu acum.Asta esti o clicita, in loc sa multumesti oamenilor ca sta sati citeasca aberatiile si mai si raspund, tu vii sa-i faci prosti.
Te crezi mare desteapta, dar esti f slaba, slaba rau, asta ca idee.Trebuia sa nu-ti bati capu de la inceoput si civilizat, nu sa vii cu texte rasuflate de om clocit, sa spui ca ai iq mic si ce ai mai spus si inainte.
Esti o nesimtita, aia esti, dar nu te opresti doara la a fi nesimtita mai ai tupeul ala porcesc sa si jignesti.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Okay. In primul rand, invata sa scrii corect. Doar ca sfat. happy Iar in al doilea rand, inteleg ca te simti atacat pentru ce ti-am zis, legat de iq. Poate am gresit. Poate am fost prea dura. Dar esti greu de cap. Prea greu laughing

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Hai sa iti zic ceva.EU am vacanta mai multa scoala decat ai tu cu toata familia ta de la Burebista si pana astazi, pricepi? Daca ai priceput e in regula.laughing

Ai formulat facultatea de arhitectura, ca si cum numa asta ar fi fost in tara aia, sau cand spui la facultate X se fac Y ani, in rest mai putin, ce se poate intelege de aici?
Pt ca noi nu vorbeam strict de o anume facultate, odata ai bagat in discutie facultatea de Horticultura, apoi facultate de Arhitectura, deci exprimarea ta este generala, adica ca si cum din toate facultatile din RO doar aia e de 6 ani.
Despre asta era vorba.Tu in mintea ta, adevarat poate asa ai avut intentia sau aia a fost intentia sa spui, dar trebuie sa vezi cum suna o fraza.Trebuia sa specifici, In cadrul facultatii de Agronomie, dau un exemplu, facultatea X este de 9 ani laughing asa da se intelege clar despre ce este vorba.

Nu mai va credeti buricu pamintului si ca altii is prosti, cauta si analizeaza frazele ce le faci.
Iara eu, cum am spus cu tine doar am discutat doar despre facultatea la care esti, chiar am pus unele intrebari, pentru ca nu stiu cum e acolo, ce se invata, nu am facut afirmatii in discutia avuta cu tine.

Cu individa cealalta da, am spus ca masterul se face separat, dar la fel am discutat la modul general, iar ea na specificat, sa fi spus clar la ce se refera cand spunea ca masterul se face obligatoriu.
Eu ma refeream la facultati, nu cred ca la orice facultate masterul este obligatoriu.

Nu stiu sa scriu corect? Stii tu mai bine? Scriu cum doresc, nu sunt la scoala, iar tu n u esti profesoara mea de mai stiu eu gramatica sa imi faca observatii laughing
Te intreb, ai priceput ce am scris? Eu cred ca orice om care gindeste cit de putin, poate intelege ce am scris.
Daca nu intelegi ce scriu, atunci da-mi voie sa iti spun ca faci scoala aia cu bani laughing
Nu sunt greu deloc de cap, doar ca fiecare are parerea lui, fiecare intelege ce vrea sau cum vrea.
Nu baga pe altii in disicutia mea cu tine, lasa ce discut eu cu altii, eu diascutam cu tine, arata ce am zis eu gresit? Am spus apoi ca si sadrian are dreptate, pentru ca daca afci masteru la aialanti, tot no sa fii arhitect.

Daca tu stii ca este altfel, daca tu deja stii ce ai intrebat pe aici, atunci punem problema in alt fel.
Ce cauti pe aici sa intrebi, odata ce dai linkuri, odata ce spui ca te-ai informat laughing
Raspunsul este doara unul singur, voiai si tu sa stie lumea ca esti la o facultate si nu stiai cum sa spui laughing
Sau daca te informasi dupa discutiile astea, intrebarea ramane aceiasi, ce cauti pe aici sa intrebi, daca te poti informa direct de la sursa, lucru ce spui ca l-ai si facut?

Daca doar cautai discutii, atunci fa-o civilizat, fara sa bagi iq-uri, fara sa jignesti, greu de cap si rahaturile ce le mai spui.

Tias spune eu mai multe dar ma abtin, nu vreau sa ma laud si nici sa spun pe aici ce am ce nu am, ce scoala am facut ce n-am facut.

Ca idee, totdeauna aparentele inseala, totdeauna, asta sa retii.Cind vezi un om si nu dai nici mucii pe el, abtine-te, poate respctivu sa iti fie f superior din toate pctele de vedere, doar ca nu arata, ori nu-i curios sa arate.
Nu spun de mine ca as fi eu asa a, spus la general, cauta si respecta orice om indiferernt ce gindeste, cum gindeste, toti sintem oameni, trebuie sa respecti pe orice om indiferent de statul lui social de scoala, avere sau religie.
In sf poate ca ai o scuza, esti femeie laughing asa ca te inteleg, mai esti si tinara si nelinistita, cine stie poate misuna hormonii in tine si trebuie cumva sa te exteriorizezi laughing cauta si tu un barbat sa te mai linisteasca asa din cand in cand, ai nevoie laughing

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Ok. O las balta. Chiar n am cu cine sa ma inteleg. Pe langa faptul ca nu stii sa scrii corect, mai esti si misogin. Zi buna! happy

| Konstantinos99 a răspuns:

Se poate muta doar daca cele 2 facultati sunt in cadrul aceleasi universitati. La master sigur te accepta.

| MariaEElena0505 explică (pentru Konstantinos99):

Adica doar daca de exemplu, as fi la Arhitectura in alt oras, nu? Lucrezi in domeniu? Sau esti student?

| Konstantinos99 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nu,tocmai,fiecare facultatea are o avizare de credite, de materii diferite de o alta, insa daca universitatea are doua faculati cu domenii conexe, de obicei in prumul an se poate face cerere de schimbare, insa daca universitea este diferinta acest lucru nu se poate chiar daca facultatiile sunt asemanatoare pentru ca planul de invatamant este diferit (credite si materii sunt diferite si nu se poate egala sa zicem un semestru de la alta facultate cu o alta facultate de la o alta universitate). Sunt anonim happy

| Konstantinos99 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

In afara orasului sigur nu, doar in oras si in cadrul aceleasi universitati. De exemplu daca faci arte sacre la facultatea de arta se poate, sigur destul de greu dar se poate sa te muti la teologie daca au loc liber pentru ca si ei au sectiune de arte sacre, sau poate la arte plastice la teologie. Trebuie sa ai si pile...

| MariaEElena0505 explică (pentru Konstantinos99):

Da, are sens. Chiar o sa sun maine dimineata la facultate sa vad. Dar sincer, cred ca nu. Am vazut in regulament la Master ca se poate sa intri, daca ai terminat o facultate conexa, chiar daca nu neaparat arhitectura. Dar la licenta, nu cred ca as putea sa ma transfer.

| MariaEElena0505 explică:

Chiar nu stiu. Nu prea ma pricep la gatit. Cauta pe net, poate gasesti un raspuns laughing)) Bafta