| MariaEElena0505 a întrebat:

Buna. Pot sa ma transfer de la Facultatea de Peisagistica din cadrul Universitatii de Horticultura la Facultatea de Peisagistica din cadrul Facultatii de Arhitectura? Sau sa fac ultetior un master ca sa devin arhitect peisagist?

41 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Exact ce spune Sadrian, indiferernt ce master faci, tu nu o sa fii arhitect.Ce poti face cu diploma de master, este sa te angajezi pe la aia, dar arhitect tot nu vei fi, pentru ca meseria ta este inginer.Nu stiu despre ce semnatura vorbesti tu, dar cand se face un proiect il fac arhitectii si nu inginerii, bineinteles cu respectarea codurilor in vigoare, cu ce spune si legislatia.
Tu nu prea vad unde sa semenzi, dar na fiecare cu cel doare.
Fata a avut dreptate cu ce anume? Adica masterul se face obligatoriu, sau despre ce anume vorbesti ca avut dreptate? Masterul se face dupa ce ai diploma de licenta, iar diploma de master este dupa ce termini un master.

In sf o fi, in RO orice sste posibil, acolo face care si cum ii se scoala laughing romanii chiar si cuvintekle le rastalmacesc, le dau alt inteles, deci nu mai e nimic de mirare in RO.
Si pana la urma ce scoli au romanii, scoli de 2 lei laughing dar asta e, mergem asa cu ce se gaseste.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Se apuca sa faca si evaluari la ce comenteaza altii, asta arata ca e undeva la gradinita laughing ai spus cam mult 16 ani

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Daca tu stii mai bine decat regulamentul, e foarte bine. Domeniul Peisagistica e putin diferit. Arhitectura peisagistica este diferita. Nu inteleg de ce oamenii care nu au habar, se baga.
Si da, fata a avut dreptate. Legat de specializarea Arhitectura. Iesi arhitect doar dupa cei 6 ani de studii, unde master ul este obligatoriu. Dar daca vrei sa fii arhitect peisagist este alt drum. Licenta este de 4 ani, iar dupa urmeaza master-ul de 2 ani. Insa nu inteleg de ce trebuie sa ma repet. In loc sa faci misto pe aici, mai bine citeste din prima ca lumea si da dovada de putina inteligenta. Seara buna!

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Asa si aici se discuta despre nave spatiale cumva? Se discuta despre arhitectura peisagistica corect?
Si ce legatura are arhitectura cu prefectura? Eu cand am intrebat ceva, a fost la modul general, pentru ca nu cred ca la orice facultate esti obligat sa faci master, banui ca doara la arhictura, pentru ca nici la medicina nu te obliga aia sa faci master.
Dar cum am spus noi discutam despre ce ai intrebat tu. Deci fata ce spui tu ca avea dreptate nu avea.Tu in acest mesaj spui clar, daca vrei sa devii arhitect peisagist trebuie sa faci 4 ani, apoi daca vrei sa faci master, faci.

Trebuie sa te repeti ce? Vad incerci sa spui ce nici tu singura nu stii ce laughing ai intrebat clar despre arhictura peisagistica corect? Asa si nu vad ce bagi acu arhitectura in ciroba asta.
Ca se face al aia 15 ani, so face si 17, e alta intrebare, alta ciorba, tu intrebai despre ceva anume, peisagistica.
Ca urmare fata s-a bagat in sama aiurea, adica ca se face 6 ani bla bla vraja marii.
Fac misto adica? Nu face nimeni misto, voi habar nu aveti, amemstecati una cu alta.
Pina la urma eu am avut dreptate laughing adica ca se fac 4 ani, obtii diploma, apoi faci master, deci fata ce spui ca avu dreptage nu are nici pe departe.
Adica tu intrebai ceva, ea a raspuns legat de altceva, deci este pe linga subiect, asta din ce tu ai scris aici acum.
Sa dau dovada de putina inteligenta adica? Te pomeni ca esti mai inteligenta ca mine laughing ai grija sa nu dai pe afara laughing ne lesi cu basmele astea.
In sf vorba multa saracia romanului, a omului voiam sa zic.Deci eu am citit din prima bine, am, fost pe subiect, nu am spius ca daca vrei sa te faci astronaut faci 12 ani laughing pentru ca nu avea legatura cu subiectul de fata laughing

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Ea se referea la arhitectura. Probabil acea sectie a terminat. Noi despre asta vorbeam. Si despre asta a vorbit si ea. Ca arhitectura dureaza 6 ani. Da, am vorbit despre alta sectie, care nu are legatura cu arhitectura peisagistica. Dar asa cum spui si tu, este o discutie libera. Sincer, nu inteleg ce vrei sa arati aici. Ti-a dat si link, ce vrei mai mult?
N-am facut nicio comparatie de inteligenta, ca sa ma ataci. Citeste mai bine si cu mai multa atentie daca nu vrei ca oamenii sa te considere ca ai un iq mic. Zi buna! Nu am de ce sa mai raspund. Nu-mi bat capul cu cineva care vrea sa aiba mereu dreptate.

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Mucoaso, despre ce era intrebarea? Pe linga ca esti prafg m, ai si semnalizezi, tu ai intrebat despre ce anumne? Ai intrebat cumva despre arhitectura? Nu vezi ce ingusta esti la minte. Tu ai intrebat ceva, ea daca a batut cimpii cu altceva este fix probllema ei.

Aici se discuta despre arhitectura rahat peste prajit ce ai intrebat tu. Ca vine unu si povesteste despre nave spatiale sa fie sanatos, asta am spus.
iq cei ala? vai de tine, sincert nu stiu cum ai ajuns sa faci o scoala. Dar nu ma mira nimic in RO orice tantalau face in ziua de azi facultati.
Eu nu vreau sa arat nimic, tu esti cea care incearca sa arate ceva, dar care nu stie ce, inca, poate rumegi mai greu informatiile si p[epste o saptamana o sa poti spune ceva.
Eu am raspuns tie la intrebare, am spus Sadrian are dreptate, nu te poti transfera si nici daca faci master unde spui tu ca ai vrea, no sa devii arhitect.
Daca nu am dreptate si ai tu, sa fii sanatoasa.Cam despre asta sa discutat pe aici, cel putin eu catre tine.Nu cred ca am discutat eu cu tine despre alte povesti.
Pe viitor cand cineva iti raspunde, multumestei, indiferent ce spune, iar daca nu-ti place ce a spus, gtreci mai departe.Nu fi romanca colicta, cufurita, asa cum esti tu acum.Asta esti o clicita, in loc sa multumesti oamenilor ca sta sati citeasca aberatiile si mai si raspund, tu vii sa-i faci prosti.
Te crezi mare desteapta, dar esti f slaba, slaba rau, asta ca idee.Trebuia sa nu-ti bati capu de la inceoput si civilizat, nu sa vii cu texte rasuflate de om clocit, sa spui ca ai iq mic si ce ai mai spus si inainte.
Esti o nesimtita, aia esti, dar nu te opresti doara la a fi nesimtita mai ai tupeul ala porcesc sa si jignesti.

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Te refereai, ups dar de ce nu ai spus clar asa de la inceput, pentru ca se intelege la general.Cind spui ceva trebuie sa formulezi clar, nu ca arhitecura a ramas doar de 6 ani aia e singura, ce intelegi prin asta?

Asa se intelege ca toate is stiu si eu sub 6 ani numai aia e de 6.Sa fii clara trebuie sa spui la nu stiu ce universitate bla bla acolo arhitectura e de 15 ani, restul is pistol cu apa.
In vata sa formulezi fraze, te faci de rahat, mai spui ca esti si la facultate.Dar nu ma mira, facultatea aia e pistol cu apa, de fapt care nu-i asa in RO, face oricine o facultate. Liceul la fel, se merge cu turma.

Ocoleste-ma asa o sa fac si eu, nu are rost sa imi pierd timpul cu toti "desteptii" care nu stiu sa formuleze o fraza.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Man, am formulat astfel. Mai citeste odata. laughing Am si specificat SPECIALIZAREA ARHITECTURA! Nu inteleg ce era asa de greu de inteles.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Okay. In primul rand, invata sa scrii corect. Doar ca sfat. happy Iar in al doilea rand, inteleg ca te simti atacat pentru ce ti-am zis, legat de iq. Poate am gresit. Poate am fost prea dura. Dar esti greu de cap. Prea greu laughing

| relian a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Hai sa iti zic ceva.EU am vacanta mai multa scoala decat ai tu cu toata familia ta de la Burebista si pana astazi, pricepi? Daca ai priceput e in regula.laughing

Ai formulat facultatea de arhitectura, ca si cum numa asta ar fi fost in tara aia, sau cand spui la facultate X se fac Y ani, in rest mai putin, ce se poate intelege de aici?
Pt ca noi nu vorbeam strict de o anume facultate, odata ai bagat in discutie facultatea de Horticultura, apoi facultate de Arhitectura, deci exprimarea ta este generala, adica ca si cum din toate facultatile din RO doar aia e de 6 ani.
Despre asta era vorba.Tu in mintea ta, adevarat poate asa ai avut intentia sau aia a fost intentia sa spui, dar trebuie sa vezi cum suna o fraza.Trebuia sa specifici, In cadrul facultatii de Agronomie, dau un exemplu, facultatea X este de 9 ani laughing asa da se intelege clar despre ce este vorba.

Nu mai va credeti buricu pamintului si ca altii is prosti, cauta si analizeaza frazele ce le faci.
Iara eu, cum am spus cu tine doar am discutat doar despre facultatea la care esti, chiar am pus unele intrebari, pentru ca nu stiu cum e acolo, ce se invata, nu am facut afirmatii in discutia avuta cu tine.

Cu individa cealalta da, am spus ca masterul se face separat, dar la fel am discutat la modul general, iar ea na specificat, sa fi spus clar la ce se refera cand spunea ca masterul se face obligatoriu.
Eu ma refeream la facultati, nu cred ca la orice facultate masterul este obligatoriu.

Nu stiu sa scriu corect? Stii tu mai bine? Scriu cum doresc, nu sunt la scoala, iar tu n u esti profesoara mea de mai stiu eu gramatica sa imi faca observatii laughing
Te intreb, ai priceput ce am scris? Eu cred ca orice om care gindeste cit de putin, poate intelege ce am scris.
Daca nu intelegi ce scriu, atunci da-mi voie sa iti spun ca faci scoala aia cu bani laughing
Nu sunt greu deloc de cap, doar ca fiecare are parerea lui, fiecare intelege ce vrea sau cum vrea.
Nu baga pe altii in disicutia mea cu tine, lasa ce discut eu cu altii, eu diascutam cu tine, arata ce am zis eu gresit? Am spus apoi ca si sadrian are dreptate, pentru ca daca afci masteru la aialanti, tot no sa fii arhitect.

Daca tu stii ca este altfel, daca tu deja stii ce ai intrebat pe aici, atunci punem problema in alt fel.
Ce cauti pe aici sa intrebi, odata ce dai linkuri, odata ce spui ca te-ai informat laughing
Raspunsul este doara unul singur, voiai si tu sa stie lumea ca esti la o facultate si nu stiai cum sa spui laughing
Sau daca te informasi dupa discutiile astea, intrebarea ramane aceiasi, ce cauti pe aici sa intrebi, daca te poti informa direct de la sursa, lucru ce spui ca l-ai si facut?

Daca doar cautai discutii, atunci fa-o civilizat, fara sa bagi iq-uri, fara sa jignesti, greu de cap si rahaturile ce le mai spui.

Tias spune eu mai multe dar ma abtin, nu vreau sa ma laud si nici sa spun pe aici ce am ce nu am, ce scoala am facut ce n-am facut.

Ca idee, totdeauna aparentele inseala, totdeauna, asta sa retii.Cind vezi un om si nu dai nici mucii pe el, abtine-te, poate respctivu sa iti fie f superior din toate pctele de vedere, doar ca nu arata, ori nu-i curios sa arate.
Nu spun de mine ca as fi eu asa a, spus la general, cauta si respecta orice om indiferernt ce gindeste, cum gindeste, toti sintem oameni, trebuie sa respecti pe orice om indiferent de statul lui social de scoala, avere sau religie.
In sf poate ca ai o scuza, esti femeie laughing asa ca te inteleg, mai esti si tinara si nelinistita, cine stie poate misuna hormonii in tine si trebuie cumva sa te exteriorizezi laughing cauta si tu un barbat sa te mai linisteasca asa din cand in cand, ai nevoie laughing

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Ok. O las balta. Chiar n am cu cine sa ma inteleg. Pe langa faptul ca nu stii sa scrii corect, mai esti si misogin. Zi buna! happy