| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Profesorii au toți același salariu? Un profesor de romana sau de matematica are același salariu cu unul de sport, muzica, desen și religie? Este obligatoriu sa dai examenul de titularizare ca să intri în învățământ sau poți sa fii suplinitor? Ce salariu are un profesor suplinitor?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu,nu au aceleasi salarii!
nici medicii nu au aceleasi salarii nu? una este medicul dermatolog si alta neurochirurgulwinking

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Cel mai mult castiga profesorii de romana sau matematica?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

In lipsa unei grile salariale pe care sa o am in fata mea, si in lipsa unor detalii in ceea ce priveste vechime unor profesori precum si gradele didactice ale acestora, iti spun sincer ca nu ma pot pronunta pentru ca as da un raspuns eronatwinking

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Salariul depinde de vechime, de tipul de scoala (gradinita), de nivelul de calificare (grade didactice, doctorat, etc) si, la scolile gestionate de primarii, de Hotararea Consiliului Local.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nusunt platiti in functie de ce predau, sunt platiti in functie de grade, experienta, vechime, locul de munca samd.

| Anonimul151 a răspuns:

Depinde de mai multe lucruri. Nu au același salariu. Unii au mai mult, unii mai puțin. Depinde și de câți ani au în învățământ, cartea de munca...

| anonim_4396 explică (pentru Anonimul151):

Nu eu întrebam dacă un profesor de romana sau matematica pentru ca sunt materii mai importante castiga mai mult

| Anonimul151 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu. Dar depinde de câți ani au în cartea de munca, vechimea din învățământ și gradul. Un profesor de matematica poate avea un salariu mai mare decât un profesor de romana sau invers. Sau un profesor de o alta materie poate avea un salariu mai mare decât ambii. Deci așa cum ți am spus. Depinde și de lucrurile de care îți spuneam, și de altele.

Nu contează ca romana și matematica sunt importante. Salariile profesorilor nu se bazează pe cât de importante sunt materiile pe care le predă.