| alondrakiss a întrebat:

Am lucrat două săptămâni pe post de casier la Billa.Am plecat de o săptămână fără să semnez cerere de demisie.M-au sunat le-am spus că nu mai vin.Am semnat un contract pe doua luni.Ce pățesc în câmpul muncii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa-ti desfaca disciplinar contractul individual de munca, pentru absente nemotivate. S-ar putea sa ai unele greutati in a te mai angaja, daca viitorul angajator iti va cere recomandare de la ultimul loc de munca si va afla de desfacerea disciplinara a CIM.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa-ti desfaca contractul de munca. http://www.avocatnet.ro/......C4%83.html

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti se va desface contractul de munca pentru absente nemotivate si tot timpul, cand vei incerca sa te angajezi, asta se va vedea, iar unii angajatori pot crede ca nu esti de incredere

| alondrakiss explică:

În prima zi in care nu m-am dus am vorbit la telefon că nu mă mai prezint.Iar la doua zile am fost la psihiatru.As putea motiva că sunt sub tratament psihiatric?