| alondrakiss a întrebat:

Am lucrat două săptămâni pe post de casier la Billa.Am plecat de o săptămână fără să semnez cerere de demisie.M-au sunat le-am spus că nu mai vin.Am semnat un contract pe doua luni.Ce pățesc în câmpul muncii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa-ti desfaca disciplinar contractul individual de munca, pentru absente nemotivate. S-ar putea sa ai unele greutati in a te mai angaja, daca viitorul angajator iti va cere recomandare de la ultimul loc de munca si va afla de desfacerea disciplinara a CIM.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti se va desface contractul de munca pentru absente nemotivate si tot timpul, cand vei incerca sa te angajezi, asta se va vedea, iar unii angajatori pot crede ca nu esti de incredere

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa-ti desfaca contractul de munca. http://www.avocatnet.ro/......C4%83.html

| alondrakiss explică:

În prima zi in care nu m-am dus am vorbit la telefon că nu mă mai prezint.Iar la doua zile am fost la psihiatru.As putea motiva că sunt sub tratament psihiatric?