| Rox3tte a întrebat:

Care este cel mai bun liceu dintre acestea: Emil Racovita, Grigore Antipa si Andrei Mureseanu pentru real stiinte ale naturii din Brasov?
Pentru ca inca nu m-am decis exact unde sa merg.

1 răspuns:
| Suk_Cata_1995 a răspuns:

Grigore Antipa e cel mai bun
Colegiul de Ştiinţe "Grigore Antipa" Braşov, situat pe str. Aurelian nr.2, a fost înfiinţat în anul 1974 ca Grup Şcolar Sanitar, funcţionând atât cu clase de liceu cât si cu clase postliceale, acestea din urmă fiind desfiintate în anul 1979. Începând cu anul 1990 s-a reînfiinţat Şcoala Postliceală Sanitară. Din anul 1991 liceul a devenit teoretic cu profil real având specializările: matematică fizică, fizică-chimie si chimie-biologie. Având în vedere noile tendinte ale reformei învătământului românesc începând cu anul scolar 1999-2000 profilul liceului s-a diversificat prin introducerea unei noi specializări în domeniul ecologiei, fapt care a determinat modificarea denumirii şcolii în Liceul "Grigore Antipa". Drept recunoaştere a calităţii educaţiei oferite de această instituţie, din anul 2008 unitatea şcolară poartă... FUNDA?