Întrebare recomandată | andreea567890123 a întrebat:

Daca eu am o meserie calificata, sunt farmacist si as vrea sa lucrez in Anglia dupa Brexit, ce va trebui sa fac? Am inteles ca sunt niste vize de facut? Dar cat dureaza. ajutor

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vor fi condiții pentru viza de intrare și formalitâți chiar dacă ai o meserie. Nu te vor primi doar cu meseria, ca să îți cauți apoi un loc de muncă pe meseria respectivă, ci va trebui să îți găsești locul de muncă online, atât timp cât ești încă în țară, ca să se vadă clar că acolo cineva are nevoie de tine. Apoi procedurile birocratice de acordare a vizei vor dura în funcție de cantitatea solicitărilor, vei sta la coadă, căci numărul de funcționari la ambasadă nu se va mări. Domnul cu mila.

| zilog a răspuns:

Prea târziu dacă nu ai lucrat deja pe cont propriu in Anglia ci ai lucrat ca angajat gata te-ai lins pe bot
a aburat puiul cu ața
dar hai s aiti povestesc asa in ceasul al paisprazecilea

iti trebuie pasaport
iti trebuie casa inchiriata pe numele tau si ceva facturi de apa curent
iti trebuie un numar NINO asta nu se mai dă momentan dar se da un lucru provizoriu cred ca un fel de adeverință că ai cerut Nino si ca esti in așteptare

Apoi trebuie să îti echivalezi diplomele INSTITUTIA CARE ECHIVALEAZĂ DIPLOMELE naric
se mișcă extraordinar de greu
si este posibil să îți trimita diploma înapoi acasa la tine pentru că sunt prea aglomerați

oricum o echivalare spun ei ca durează 1 luna dar in general este posibil să dureze si 3 luni

De preferat sa nu ai diploma de la particulari ci de la statul roman emisa de ministerul invațământului ca să ai ceva șanse.

Șă zicem că esti un băftos un norocos și ai mâncat cacauă cu lingura aia mare când erai mic si se intampla totul ca în cele mai frumoase vise

Apoi cu pașaportul biometric trebuie sa iti instalezi o aplicatie prin care vei scana cu un telefon mobil inteligent cu NFC cip-ul din pasaport o sa faci o poză si o sa trimiti printr-o aplicatie de la stat
ca vrei să rămâi în Anglia și să muncești aici
https://www.gov.uk/......atus-means

hai să zicem că se intamplă să îti accepte de si ma astept ca acum sa fie extraordinar de ocupati in cat sa nu prea mai aiba cum sa te ajute.

Hai să zicem că și aici ai câștigat la bingo si sa strigat linie direct cu numerele tale câștigătoare

Acum trebuie să te angjaezi urgent la o fabrica medicamente sau la un depozit si sa iti dea o hartie la mană că ești muncitor foarte improtat, de preferat ca la fabrica respectiva statul sa aiba actiuni sau sa fie propietar nu la particulari 100%
ci să fie si statul actionar acolo ca să îți dea hârtia aia mai sigur.

Apoi trebuie sa muncesti si in fiecare luna tu sa primesti 2200 lire

poti sa primesti si mai mult si atunci vei putea sa iti iei concediu

dar daca nu primesti ca si salariu 2200 lire / luna atunci tu poti sa muncesti nu e nici o problema dar peste 5 ani când țîe o să îti expire actele ce o sa faci pentru că nu ai plătit destul de multe impozite si asa ca nu o sa mi primesti drept de munca in continuare
asa ca daca tu ai un salariu micut si mai vrei sa iti iei si concediu atunci iti faci o fimulita si mergi si cu fimulita in paralel cu job-ul de la fabrica de medicamente in cat să plătesti impozit in fiecare an
an de an ne greșit
pentru un salariu minim de 2200 lire / luna
chiar daca tu pleci in concediu tot sa iti platesti
asa ca vei da banii pe impozite de buna voie
vei mai avea si tu de mancare de cazare de haine si de o saptamana de vacanta
vei munci ca sa muncesti cu bucurie

dupa 6 ani de platit impozite poti sa iei din nou drept la munca daca ai platit taxele

VEZI CA MULTI O SA TE INVETE LA TOT FELULDE PROSTII
SA CERI TU AJUTOARE CHESTII TÂMPENII
DAR TOȚÎ OAMENII CARE CER CEVA DE LA stat sunt automat trecuti pe o lista neagra
asa chiar daca mori de foame tu sa nu ceri niciodata absolut nimic
sa preferi sa mori de cât să ceri vreun ajutor

romanii sunt experti la a lua telefoane si a nu plati abonamente
sunt experti sa nu platesca apa gunoiul si multe altele
care in mod normal trebuie sa le platesti
si or sa te invete numai la prostii
dar daca tu macar 1 secunda te-ai gandit hai sa fac si eu cum fac toti romanii
gata ai incurcat-o

Inafara de asta nu trebuie sa stai intr-un cartier naspa
ci trebuie sa stai si tu intr-un cartier unde costa chiria mult
trebuie sa nu faci galagie, trebuie sa faci curat in fata si in spatele casei, nu trebuie sa primesti persoane straine la tine prea des pentru chefuri si paranghelii,
niciodata in cei 5 ani nici un vecin nu trebuie sa iti faca nici macar o singura reclamatie

trebuie sa iti platesti asigurarile
si sa declari Kilometri reali pe care ii faci in realitate cu masina
trebuie sa fii extraordinar de corect si de cinstit

pentru ca multi ormani o sa te invete ca merge si asa
ca poti sa dai o declaratie pe propiria ta raspundere ca nu stiu ce ce nu are legatura cu realitatea

si daca tu te iei dupa ei statul stie dar ii lasa sa faca prostii de genul acesta pentru ca sa vada cine este OM demn de statutul de OM sau cine este mincinos...

Asa că trebuie să ai un comportament exact ca al unui Elvetian
să nu știe nimeni că nu esti elvețian banker
niciodata sa nu se auda manele din casa ta sau din masina ta
tot timpul trebuie sa mergi imbracat cu camasa
totul frumos masina spalata si nu ultimul junghi de masina ci o masina luata in rate care sa coste macar 6000 lire la mana a doua.

Totul trebuie sa iti platesit la timp absolut tot abonamente
sa nu fie nicidoata nici macar o zi intarziere la nimic nimic din ceea ce ai de plata taxe impozite internet apa lumina gunoi si alte taxe

Si atunci ai sanse ca si pe viitor sa primesti drept de munca.

Altfel hai sa zicem ca esti tu cel mai baftos acum si obtii toate lucrurrile sa ai voie acum sa muncesti dar data viitoare cam gata

| Dana2103 a răspuns:

Iti poti deschide propria farmacie online