| Sufar a întrebat:

Bună seara! Daca ma puteti ajuta cu un sfat:

Sunt asistent medical generalist cu o experienta de 5 ani si as vrea sa lucrez in Germania. Îmi poate spune cineva care lucreaza deja acolo cum sunt salariile, care este metoda de angajare si de ce ar trebui sa ma feresc? Diferenta dintre spital si azil de bătrâni ca si salariu/munca/beneficii

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Iti sugerez sa intrebi si pe reddit Romania, e mai mare comunitatea si chiar gasesti mai multi oameni sa iti raspunda din experienta. Poti cauta si dupa cuvinte cheie, a mai fost discutia https://www.reddit.com/r/Romania/

| DonMoldo a răspuns:

Pai in contractul ala nu scrie? Trebuie sa scrie in contract ce salariu ai, sporuri, bonusuri etc. Salariile nu sunt ca in socialism: toate la fel. Pot fi si de 1000 de Euro dar si de 5000. Eu am gasit intre 1800 si 3000 Euro. Pana iti faci intrarea trebuie sa mai si pierzi. Depinde unde nimeresti si daca stii germana bine.