| anonim_4396 a întrebat:

In legatura cu Academia de Politie, puteti sa-mi spuneti cum si cand se procedeaza cu inscrierea? Trebuie facuta o vizita medicala in orasul de care apartii si apoi mai faci una la Academie? Inscrierea se face direct la Bucuresti la Academie sau in orasul de provenienta? Multumesc mult.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la CMJ-ul de care apartii si acolo iti dau toate informatiile si faci inscrierea. Se pare ca doar in Aprilie se mai fac. Grabestete!

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Probele eliminatorii le sustin (la sediul Academiei) doar candidatii declarati apti la Examenul Psihologic si Vizita Medicala din teritoriu (IPJ din judetul dvs). In anii precedenti, inscrierile la IPJ au inceput in luna Apr-mai, iar Examenul Psihologic a fost organizat de IPJ in intervalul mai-iunie. Sfat. Mergeti la IPJ cat mai curand si intrebati despre recrutarea la Academia de Politie "Al.I.Cuza" Bucuresti. Acolo veti completa fisa de inscriere si veti fi programat pentru Examenul psihologic.

Pentru dosarul ce se va depune la IPJ veti avea nevoie de urmatoarele documente: http://www.academiadepolitie.com/......-a395.html

In cazul in care veti fi declarat APT la Vizita medicala + testul psihologic (oragizate la nivel de IPJ), dosarul dvs. va merge mai departe catre Academie.

La prezentarea la sediul Academiei (pentru sustinerea probelor eliminatorii si a probelor scrise - luna iulie) veti avea nevoie de urmatoarele documente: http://www.academiadepolitie.com/......-a396.html

Regulamentul pentru anul 2017 il piteti gasi aici: http://academiadepolitie.ro/......202017.PDF

Mult Succes!