| GabrielaJust4Fun a întrebat:

Bună seara TPU. Ce părere aveți despre specializarea Asistență Socială? Am auzit că în zilele noastre este foarte căutată.
Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna,

O recomand doar daca ai iubire fata de oameni si esti o persoana modesta. In aceasta meserie ai nevoie de iubire fata de oameni, rabdare, dorinta de a-i ajuta si puterea de a accepta si sprijinii situatiile cu, care te vei confrunta mereu si toate povestile pe care v-a trebui sa le asculti.
In aceasta meserie satisfactia emotionala este mai mare decat cea financiara...La finalul zilei, dupa multe plimbari, vazute si auzite, vei avea satisfactia ca ai facut cateva fapte bune dar vei avea si derulari de scenarii neplacute la care a trebuit sa asisti sau sa le auzi.

Intr-adevar se cauta, si s-a cautat dintotdeauna, dar mai mult se cauta de cei care s-au folosit de instinctele animalice si s-au reprodus cu, toate ca nu au dupa ce sa bea apa si de batranii care au facut copii, i-au crescut cum au putut, acestia si-au luat zborul si acum batranii au ramas a-i nimanui, cu pensii amarate dar cu o gramada de boli pe urmele lor.

Poti cauta articole si persoane care lucreaza in acest domeniu, vei afla de la ei, cel mai corect, cum sunt toate treburile.

Iti doresc succes si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam slabuta. Probabil vei merge sa ingrijesti batrani prin strainatate. Nu te vad prea ok financiar vorbind cu specializarea asta. Alege altceva.

| troleibuz a răspuns:

Nu ai auzit prea bine.

| gabryellaKim a răspuns:

Depinde de cât de multe vrei să faci în viață. Dacă crezi că ești menită să ajuți oamenii și că ești o persoană calmă, amiabilă și comunicativă atunci da. Însă dacă nu te încadrezi în cerințele acestea nu te sfătuiesc să o alegi. În primul rând intri foarte ușor la această facultate iar remunerația în urma angajări nu este satisfăcătoare sau mai bine zis nu este deloc bună. Facultățile mereu înfrumusețează avantajele urmării cursurilor lor. Îți spun din propria experiență, inițial și eu am vrut să urmez această facultate însă am renunțat și am ales alta și sunt cât se poate de mulțumită. PS dacă alegi această facultate vei avea un orar foarte gol. Și vei realiza după anul 1 de facultate că este inutilă. Prietena mea cea mai bună a renunțat după primul an deoarece efectiv a constatat că nu va reliza multe lucruri cu facultatea asta.