| CryShiAtat a întrebat:

Bună seara TPU! Sunt în clasa a XI-a, şi recent am descoperit ce doresc să studiez la facultate, mai precis pedagogia. Însă în urma unei cercetări mai ample a internetului am rămas un pic în ceaţă. În limita posibilităţilor, aş fi foarte recunoscătoare dacă aţi putea să aduceţi puţină lumină şi pentru mine ^^
1. Care este diferenţa dintre,,pedagogie" şi,, pedagogia învăţământului primar şi preşcolar"? (PIPP)
2. Am citit pe site-urile câtorva facultăţi că pentru PIPP trebuie să treci printre niste probe eliminatorii legate de muzică şi desen. Poate cineva să imi explice mai mult in ce constau aceste probe?
3. Ieri am citit pe site-ul Facultătii de psihologie si stiintele educatiei din cadrul universităţii din Bucureşti, ca exista si pedagogie in engleză (profil care nu a fost valid anul acesta insa care am inteles ca va fi,,reactivat" anul viitor). Acest profil,, pedagogie in engleză" inseamna ca voi face cursurile in engleză?
3. Din punctul dumneavoastră de vedere, care ar fi cea mai bună facultate pentru acest domeniu?
Vă mulţumesc anticipat! ^^