| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tuturor! Numele meu este Danut, am 18 ani si sunt foarte nelamurit in privinta facultatii pe care o sa o urmez. Urmeaza clasa a 12-a si eu inca nu stiu la ce facultate sa dau. Sunt la profilul economic, nu stiu de ce m-am dus aici, nu prea ma atrage, dar pe timpul ala nu stiam ce inseamna profil economic. In fine, ce vreau eu e sa stiu, sa va exprimati opinia despre ce facultate as putea sa urmez, sa imi dati idei.As vrea sa imi spuneti ce facultati sunt de urmat, cum e acolo, cat dureaza, fel si fel de detalii si vreau sa stiu ce posturi pot sa imi gasesc dupa ce o termin.Nu vreau sa fac ani de zile o facultate si dupa aia sa raman somer. Vreau sa fac o facultate si dupa sa imi gasesc si o slujba daca se poate. Dati-mi idei de facultati si detalii despre ele. Lamuriti-ma, vreau sa imi fac niste idei.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mergi in armata, ei iti asigura si loc de munca.

| sayurik a răspuns:

Orice altceva dar nu Facultatea de Litere pe care am facut-o eu. Un an de zile am cautat de lucru in Cluj si nu am gasit joburi decat in comert. In final am dat examenul de titularizare si sunt profesoara. Te sfatuiesc sa urmezi o facultate unde sa inveti ceva practic. Universitatea Tehnica de exemplu. Stiu ce se spune despre ingineri dar nu e adevarat, inginerii sunt cautati. Alege-ti un profil care ti se pare atractiv si incearca. Sau IT, iar se cauta, dar alegeti informatica doar daca iti place si matematica(vin la pachet din pacate). Poti sa faci si economie, contabilitate ceva se cauta si in domeniul asta. Daca mergi pe principiul fac ce imi place, s-ar putea sa nu te alegi cu mare lucru in final. Bafta!