| cin a întrebat:

Buna seara!
Vin și eu cu o întrebare. Am început sa lucrez de pe data de 23.11 intr-o creșă de copii cu program prelungit de stat, am fost anunțate ca salariul îl vom primi pe data de 10.12, însă dubiul meu este următorul, salariul îl vom primi de pe data de 23.11 pana pe 30.11? Sau de pe 23.11 pana pe 10.12?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Salariul se plateste in luna urmatoare lunii lucrate, pana pe data de 15. Deci tu primesti banii pentru zilele lucrate de la angajare (23.11) pana pe 30.11 pe data de 10.12. 2021.
Urmatorul salariu il vei primi pe data de 10.01. 2022 pentru intreaga luna decembrie.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul este lunar, asa ca vei primi salariu pentru orele lucrate in luna noiembrie.

| cin explică (pentru mi25):

Iar dacă eu îmi dau demisia înainte de data salariului, mai primesc bani pe zilele lucrate?

| mi25 a răspuns (pentru cin):

Obligatoriu. Daca ai fost angajat cu documente legale sau chiar daca nu, dar poti dovedi cu martori si nu primesti banii, dai in judecata firma.

| mi25 a răspuns (pentru cin):

Banii se platesc la lichidare.