| SmexyBoy a întrebat:

Buna Seara, vreau sa urmez o cariera in IT, cine ma poate ajuta cu o lista de limbaje de programare pe care trebuie sa le invat si tutoriale... FUNDA!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai profitabila e cea pe care o faci tu mai bine. La momentul actual programarea (mai ales java si c++) e cel mai bine platita

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu asa incepi o cariera in IT.

programare nu se invata aruncandu te cu capul inainte in limbaje.

Mai intai inveti chestiile de baza. Cum functioneaza un calc (si aici ma refer la chestiile complexe, gen cum lucreaza procesorul, cum comunica componentele intre ele)

Apoi incepi cu scheme logice, operatii pe biti, pseudocod, algoritmica, structuri de date, structuri de control.

Abia apoi incepi sa pui in practica folosind un limbaj de programare (C/C++ pentru inceput).

Cel mai bine e sa urmezi un liceu mate info (sau daca e prea tarziu pentru asta sa iei manualele de liceu si sa inveti de acolo) apoi sa urmezi o facultate de profil.

| SmexyBoy explică (pentru suntserios):

Cand faci codul, nu-ti trebuie algoritmica frate... cred. Asa mi se pare normal, lucrez in html/css de aproape 6 luni.

| SmexyBoy explică (pentru suntserios):

Nu-ti trebuie frate scheme de control, cand faci codul. Eu asa vad, lucrez in html/css de 6 luni, vreau sa devin master in web design, si sa incep si C++

| suntserios a răspuns (pentru SmexyBoy):

Confunzi webdesignul si implementarea acestuia cu programarea.

Html si Css nu sunt limbaje de programare, normal ca nu ai nevoie de algoritmica la asa ceva.

Repet, nu confunda HMTL/CSS si web designul cu programarea.

Cand ai sa inveti ce inseamna programare in adevaratul sens ai sa vezi tu cat de importanta e algoritmica si schemele logice inainte de implementarea efectiva

| SmexyBoy explică (pentru suntserios):

Okey, care e mai profitabila, web design sau programare?

| suntserios a răspuns (pentru SmexyBoy):

Cea mai profitabila e cea pe care o faci tu mai bine. La momentul actual programarea (mai ales java si c++) e cel mai bine platita