| Teodora_6780 a întrebat:

stiti cam cat castiga un asistent social?! Unde se lucreaza si cam cat ai castiga? Care sunt avantajele si dezavantajele? Ms mult!

2 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Munca unui lucrator social este aceea de a ajuta oamenii în rezolvarea problemelor legate de situatia lor sociala sau de viata personala. Se ocupa in principal cu recuperarea si (re)integrarea psiho-sociala si profesionala a persoanelor cu probleme speciale:deficiente psihice si /sau fizice, comportament antisocial(delicventa), probleme sociale diverse.Desfasoara o activitate complexa si variata: analizeaza influenta factorilor sociali asupra starii de sanatate mentala si a comportamentului uman, acorda consultatii privind drepturile si obligatiile asistatilor, colaboreaza cu institutii sau organizatii care au obiective similare, participa la elaborarea metodelor si tehnicilor de lucru, propun masuri de ajutorare sau recuperare. Asistentul social isi poate desfasura activitatea in regim salarial sau independent, cu drept de libera practica in sectrorul public sau in sectorul privat. Momentan functie de unde lucreaza salariul este de aprox. 900 lei. Avantajul este programul de lucru flexibil; dezavantaj- faptul ca lucrezi cu tot felul de oameni!

| NickiMinaj a răspuns:

Nu mare lucru din ce cunosc eu, dar poate sunt si cazuri mai fericite...