| MonaLize a întrebat:

Hei! Stiti careva care sunt avantajele si dezavantajele operatiei de amigdalita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Wind135 a răspuns:

Dezavantajul ar fi ca amigdalele au un rol imunologic, adica de aparare. Din moment ce tu le scoti, microbii nu mai cantoneaza la nivelul lor si au cale libera in tractul respirator. Insa, daca nu isi mai fac treaba, si ai indicatie de amigdalectomie, atunci e bine sa le scoti. Toate bune!

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Avantajele in cazul meu-nu am racit asa de des; exista pericolul ca infectia sa se extinda in corp, sa am probleme renale si cardiace. Dezavantaje-operatia si anestezia care au fost facute de mantuiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut operatia pentru ca aveam infectii frecvente. Vindecarea a durat mult si am avut senzatia ca am ceva in fundul gatului pentru ani de zile. Dupa, am facut bronsite mult mai frecvente. Cam exact ce zice si Wind135 dar in limbaj mai din suburbii.

| MonaLize explică:

Multumesc! big grin :***