| miveshh46 a întrebat:

Buna,

Sunt clasa a XI-a si mi-as dori sa merg la o facultate de politie. Desi, am vazut multe intrebari si raspunsuri cum ca "nu ai voie daca ai orice boala cronica." si eu am astm. Stie cineva daca am voie sa urmez aceasta facultate cu boala asta?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste aici baremul medical: https://bit.ly/3LS6RqF

| Feri5 a răspuns:

Nu știu dacă poți, dar trebuie să pui în balanță lucrurile care se pot întâmpla dacă ai astm. Câteodată simți că te sufoci și nu ai voie să faci efort, iar la poliție se practică foarte mult sport și nu poți lăsa să scape hoțul că nu mai poți respira, obosind fugind.
Dar ar fi mai bine să cauți baremul medical de la ei de pe site și vezi dacă te încadrezi.