| MaiMulti a întrebat:

Sunt in clasa a 9a si as dori sa ma pregatesc pentru admiterea la facultate. Ce lucruri ar trebui sa fac ca sa prinda bine la portofoliu? As incerca sa intru cu bursa intr-o facultate din statele unite asa ca am devoie de multe activitati extrascolare presupun, dar mai exact ce? O alta intrebare ar fi, daca vreau sa intru la o facultate de teatru si film din state, trebuie sa dau niste teste in plus fata de bac? Daca da, explicati-mi ce teste adica cu ce materie. Funda

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Ca sa poti aplica la orice universitate din SUA trebuie sa susti SAT (Scholastic Aptitude Test). Cu scorul (un fel de nota) la acest test, care se poate sustine si in anumite centre ale College Board (institutia care se ocupa de organizarea si desfasurarea acestor examinari) din Romania. In mod regretabil, pentru SUA bacalaureatul romanesc nu are valoare. Pentru obtinerea unor burse de studii trebuie sa obti scoruri foarte mari la SAT.
Sper ca este un minim inceput in documentarea pe care o vei incepe pentru lamurirea problemei.
Daca ai intrebari, te rog nu ezita sa ma contactezi!
Mult succes!
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com (fara spatii)