| oliv18 a întrebat:

sunt in clasa a XII-a si sunt nehotărâtă in ceea ce priveste alegerea facultății. As vrea sa dau la psihologie, dar in acelasi timp mi-ar placea sa urmez o cariera de tradcator sau editor. Aveti vreo sugestie? As putea face in paralel cu facultatea de psiho un curs de editor de carte si/sau traduceri? Sau un master?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ElizaGabriela123 a răspuns:

Daca ai posibilitatea sa faci asta, nu ar strica sa investesti in cateva sedinte de coaching ca sa iti poti face ceva teste de aptitudini. Ti-ar folosi ca sa stii pe ce tipuri de cariere te-ai potrivi. Desigur, ce spun rezultatele testelor nu este litera de lege, dar ajuta in a nu lua o decizie doar pentru ca suna bine. Din pacate psihologia nu este o optiune care sa iti ofere foarte multe variante de cariera. Daca te intereseaza sa ajungi psihoterapeut, ai nevoie de multi bani si multe cursuri (nu spun asta ca sa te descurajez, ci ca sa devii constienta de amploare). Daca vrei doar facultatea si atat, atunci s-ar putea sa fie timp investit degeaba. De asemenea, trebuie avut in vedere si daca rezisti unui program de facultate pentru ca daca ce ti se potriveste tie poate fi facut si prin cursuri si atat, nu vad de ce ai face o facultate de 3 ani pentru asta. Te rog sa iei aceste randuri doar ca sugestii si sa faci mai mult research in acest aspect, deoarece viitorul tau este foarte important si nicio postare de pe TPU nu va avea putearea sa decida ce este mai bine pentru tine.

| oliv18 explică (pentru ElizaGabriela123):

Multumes penteu sfaturi happy

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti face si 2 facultati in paralel daca vrei dar la una din ele va trebui sa platesti taxa. In ce oras vrei sa mergi la facultate?

| BotezanDaniel a răspuns:

Psihologe,ca este mai presus, ai senzatia de ''Domnul stie tot'' moral, perfect, corect. Ajuti persoane in suferinta, dificultate! Sanatatea mintala este cea mai buna! Rasouns castigator? big grin