| catalina123123 a întrebat:

Știe cineva cum se poate intra la Facultatea de drept din Iași? E doar cu medie sau se dă și admitere sau altceva? Aș dori niște informații mai detaliate. Ce se studiază acolo? La ce trebuie să dau examen, etc. Dacă este cineva dispus să îmi explice tot, aștept! Mulțumesc mult

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Pai potrivit site-ului, cam asa sta treaba :)
Intrarea se face in functie de:
- 50% - media examenului de bacalaureat;
- 25% - media anilor din liceu;
- 25 % - nota obținută la proba scrisă de evaluare la limba și literatura română din cadrul examenului de Bacalaureat.

Criterii de departajare a candidaţilor cu aceeaşi medie:
- nota obţinută în cadrul examenului de Bacalaureat la proba scrisă "Limba şi literatura română"
- nota obţinută în cadrul examenului de Bacalaureat la proba obligatorie a profilului
- dacă după aplicarea celor două criterii se constată egalitate, comisia de admitere va stabili un nou criteriu de departajare.

Aici ai detalii despre admiterea la licenta:
https://admitere.uaic.ro/admitere-licenta/

Aici ai lista candidatilor admisi la buget, anul trecut:
http://laws.uaic.ro/......_buget.pdf

Ultima media a fost: 9, 58.
Iar aici ai mai multe astfel de informatii, referitor la notele de anul trecut:
http://laws.uaic.ro/......iulie-2020

Bafta sa ai! ^_^

| Yuoia a răspuns:

Ce se studiaza acolo? Asta-i buna! Vrei sa dai la o facultate despre care nu stii nimic, nic macar ce vei iesi de acolo. Intra pe site-ul lor, ca e mult de spus.