| anonim_4396 a întrebat:

Buna toata lumea! Am terminat liceul si vreau sa ma orientez spre o facultate in care se invata programare.Problema este ca nu-mi dau seama pe ce profil ar trebui sa merg ca sa pot invata asa ceva.Nu ma intereseaza limbajul de programare,poate sa fie C++,Java,etc, dar ma intereseaza o facultate in care sa se predea acest lucru. Vreau sa aud din experienta voastra si sfaturile pe care mi le puteti da.Cel mai complet raspuns primeste funda!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua optiuni mari si late

facultatea de automatica si calculatoare daca vrei si ceva harrdware

daca nu, facultatea de info e singura optiune... nu vad dilema

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

La informatica as vrea sa dau, dar trebuie sa merg intr-un loc unde nu se da admitere pe test de matematica.Nu pot sa dau diferenta la matematica M_mate-info, cu matematica M_tehnologic.Ai vreo optiune?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Admiterea e pasul cel mai mic... 1 an de matematica serioasa s ar putea sa fie mai dureros ca testul.

Din cate stiu eu spre exemplu la Iasi nu exista test de admitere la mate info. Poate s-a schimbat recent dar nu cred

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

As fi vrut sa ai dreptate, dar din nefericire, se da admitere(la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi), 50% reprezentand testul de matematica M1, 25% media la BAC si 25% nota la matematica. Poate stii alta facultate de informatica din Iasi la care nu se intra cu admitere.

| AndreiWeisz a răspuns:

Cum adica? laughing Automatica si calculatoare e raspunsul, care sunt dubiile?

| anonim_4396 explică (pentru AndreiWeisz):

M-am gandit si eu la optiunea aceasta, dar trebuie sa merg intr-un loc unde nu se da admitere pe test.Am facut matematica M_tehnologic, si nu pot sa dau diferenta la matematica M_mate-info.