| DeeaDede1010 a întrebat:

Am 14 ani si vreau ca sa urmez liceul Dimitrie Cantemir din Suceava pe profilul economie. Cine stie ce meserii pot practica dupa studierea economiei?

2 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

Nu liceul iti hotaraste traiectoria in viata. Am amici care au facut filologie si acuma sunt IT-sti. laughing Profilul economic este foarte bun si iti deschide multe oportunitati, dar mai ai timp de gandire pentru ce-o sa faci cand o sa fii mare. Plecand de la profilul asta o sa iti fie mai usor sa faci facultati unde sa te specializezi in contabilitate, managementul afacerilor, drept si multe altele. Dar in acelasi timp, daca in timpul liceului iti descoperi o pasiune pentru pictura, poti sa dai la Arte! Nu te opreste nimeni. Important e sa te tii de scoala, oricare ar fi specializarea ta.

| NaneSchizophrenia a răspuns:

Pai poti ajunge, sa muncesti la o banca ca casier cel mai posibil, dar poti urma faculta o gen Dreptul si poti deveni avocat, economicul merge mana-n mana cu majoritatea facultatilor!happy Bafta! Funda?