| iuliana24 a întrebat:

am mai multe intrebari la care vreau raspuns asa ca, daca ati putea sa imi raspundeti la toate ar fi super.
Sunt in clasa a 10 a la profil Filologie si nu prea stiu ce pot face dupa liceu.
1. Ce facultati as putea face dupa ce termin?
2. Ce meserii as putea avea?
3. La bac, voi da si o limba straina? Daca nu, dupa ce termin liceul as putea sa o invat si la o facultate? Spre exemplu engleza?
4. Nu prea stiu engleza si as vrea sa invat. Cum as putea invata? Voi cum a-ti invatat?
Dau si funda la cina raspunde cel mai bine. :*

Răspuns Câştigător
| RaduMihaiRadu a răspuns:

4. Trebuie sa-ti faci un vocabular. Pentru asta trebuie sa inveti cuvinte si contexte. Dupa poti urmari cateva desene animate in limba engleza. De ce desene? In desene se vorbeste cat de cat bine gramatical si intelegi cuvintele rostote. Apoi poti trece la melodii mai lente si apoi la ce vrei tu. Incearca sa fii cat de cat atent la ora de engleza. Vei ajunge sa nu intelegi toata fraza, dar vei lega cuvintele pe care le.ai inteles intre ele

3 răspunsuri:
| Gerard9965 a răspuns:

1. Poti urma o facultate de limbi straine, cea mai buna varianta.
2. Vei putea lucra pentru firme (verisoara mea lucreaza la o firma si vorbeste cu italienii cand au pribleme cu netul, sau ma rog

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Ai putea sa te apuci de munca in loc sa pierzi timpul.
2. Content editor/redactor/ceva pe felia asta sau timpenii gen operator introducere date...
3. Dar tu pana acum nu ai ajuns sa stapinesti acceptabil macar o limba straina?
4. Vad ca nici cu romana nu pre-a te descurci... Am invatat ascultind muzica. CHestii serioase gen Queen, Metallica, Megadeth, Iron Maiden, cu versuri din mai mult de 10 cuvinte pe piesa...

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Daca esti la filologie, poti sa urmezi dupa ce termini tot filologia sau limbile straine. In ambele cazuri ajungi profesor. Profesorii in Romania nu sunt deloc bine platiti si au o gramada de dificultati. Eu am 48 de ani, sunt inginer fizican si am fost si inginer (in cercetare) si profesor (de informatica). Cel mai bine in tara asta este sa te faci medic, se zice ca cine nu are nici inclinatie spre filologie, nici spre stiintele exacte, ajunge medic. Un profesor foarte bun daca castiga 2000 RON pe luna dupa 10 ani de activitate, un medic bun depaseste 10000 RON. Daca vrei sa inveti engleza nu exista decat o cale: la inceput invata cuvinte pe din-afara din liste de cuvinte, apoi foloseste internetul (care 80% este al tarilor de limba engleza). Eu stiu la perfectie engleza (si franceza) dar mi-a luat cam 15-20 de ani ca sa ajung la un nivel acceptabil. Sfatul meu: foloseste internetul ca sa inveti limbile straine (participa la discutii in forumuri spre exemplu) si fa-te medic, profesori (si mai toti filologii) mor de foame.