| ςгเรtเภยкค a întrebat:

Heii, sunt clasa a 8a si ma gandesc la liceu si ce profil voi urma. Inca nu m-am decis in legatura cu care dintre profilurile Stiinte sociale si Filologie sa aleg.
Cei care sunteti pe unul din aceste profiluri, cum vi se pare? Greu, usor? In clasa a 9 a ce materii se vor face si cam ce se studiaza la fiecare?
Dar teze, la ce se da si dupa liceu ce poti devenii? Ce facultate poti urma?

Stiu ca am pus cam multe intrebari, dar nu stiu ce sa aleg...imi place sa citesc si sa invat o limba noua, la engleza nu sunt un as, dar ceva ceva stiu. oricum, va rog sa-mi raspundeti.

10 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Eu sunt în clasa a-XII-a, la Filologie Bilingv Engleză. Îmi place foarte mult acest profil şi mă bucur că l-am ales. Îţi va părea dificil dacă nu îţi dai silinţa.
În clasa a-IX-a, studiezi Logica, în clasa a-X-a, studiezi Psihologia, în clasa a-XI-a studiezi Economia şi Sociologia, în clasa a-XII-a studiezi Filosofie.
Teză dai la Limba Română, Limba Latină, Istorie/Geografie, Limba Engleză.
În clasa a-IX-a şi a-X-a faci două ore de Matematică, două ore de Fizică, o oră de Biologie, o oră de Chimie, iar în clasa a-XI-a şi a-XII-a nu mai faci deloc aceste obiecte, faci un obiect numit Ştiinţe, care le îmbină pe toate.
Bacalaureatul îl dai la Limba Română, probă scrisă şi orală, la Istorie, şi la alegere între Geografie/Logică/Psihologie/Economie/Sociologie/Filosofie/Biologie, competenţe digitale, probă la o limbă străină, tot la alegere. Nu e obligatoriu să dai la Engleză, dacă ai terminat profil Filologie Bilingv Engleză. Poţi da şi la Franceză, Spaniolă, etc.
După liceu poţi urma Facultatea de Litere, Facultatea de Sociologie, Facultatea de Jurnalism, Facultatea de Limbi străine, Facultatea de Drept, etc.

O zi plăcută şi mult succes pe mai departe!

| Lynna a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Buna. Nu poti da bacalaureatul la biologie. Si eu sunt la filo ( a Xa). Poti alege intre celelalte pe care le-ai enumerat : logica, psihologie, sociologie, economie, filosofie si geografie, insa nu si la biologie. In rest ai dreptate.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Lynna):

Ba da, se poate. Am doi colegi care dau Bacalaureatul la Biologie. Este Biologia din clasa a-IX-a şi a-X-a. Nu e aceeaşi ca la Ştiinţe ale naturii.

| Lynna a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Esti sigura? Adica la mine in clasa au intrebat colegii daca se poate da bacul la materie de uman si toti profesorii au spus ca nu.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Lynna):

Da, sunt sigură. Noi am dat şi simulare săptămâna aceasta, iar ei au dat la Biologie. Deci...se poate!

| Lynna a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Stai putin. Daca poti da la biologie, atunci normal ar fi sa poti sa dai si la chimie/mate/fizica?

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Lynna):

Nu ştiu cum ar fi normal, şi nici nu prea mă interesează. Deci la Filologie, al treilea obiect e la alegere între Geografie, Logică, Psihologie, Sociologie, Economie, Filosofie şi Biologie.

| NakaTaka a răspuns:

La romana istorie sau la filologie.Eu sunt in clasa 6=a dar ma voi da la Biologie Chimie.De ce? Ma pricep la aceste materii mai bine.

| Idc12345 a răspuns (pentru NakaTaka):

Nici nu stii cum e chimia daca esti a6-a laughing

| NakaTaka a răspuns (pentru Idc12345):

Frate laughing stiu chimie din a 4-a.Stiu tabelul lui Mendeleev aproape pe de rost.