| AlexiaClaudia a întrebat:

Am cateva intrebari la care cer maxima seriozitate. Mai am un an pana termin liceul, profil filologie, si de-abia acum mi-am dat seama ca nu prea am variante de viitor, iar cele care m-ar face fericita, m-ar putea lasa leftera in Romania. M-am gandit serios sa merg pe litere, desi, engleza ce o stiu e doar din filme. Incerc sa ma perfectionez singura, deoarece in liceu, profesorul prefera sa mearga la un suc. Intrebarea mea este daca la facultate( in Iasi m-ar interesa in mod special) sunt cursuri ce m-ar putea invata, un program accesibil incepatorilor. Mi-as dori sa merg pe engleza deoarece mai am ceva habar de ea, desi, mi-ar surade mult si franceza, suna foarte bine, dar nu prea am studiat-o in liceu (desi sunt la filologie...). Ce limbi se cauta astazi? Pe ce domenii sa incep in a ma pregati?

Alte nelamuriri sunt legate de profesia de tehnician dentar. Sunt o fire foarte calma, ambitioasa, dar nu stiu cum stau cu indemanarea, nu am incercat vreodata un exercitiu care sa-mi dezvolte aceasta capacitate. Ce aptitudini ar trebui sa am? Daca nu am o anumita aptitudine, pot sa ma dezvolt pe parcursul facultatii? Nu sunt prea practica, iubesc sa citesc, visul meu este sa devin scenarista. Credeti ca as putea sa fac 2 facultati in acelasi timp, si litere, dar si facultatea de medicina dentara? Am vazut ca ar trebui sa dau o proba la biologie pentru a intra la facultate, intrebarea mea este urmatoarea: daca o sa aleg biologia din ce "sisteme" ar trebui sa invat, pe langa cel osos? Credeti ca desi am terminat filologia, o sa ma pot descurca la o astfel de facultate?

Alta varianta ar fi jurnalistica, desi, auzisem ca este o jungla si nu as avea libertatea de a scrie tot ce gandesc. Visul meu de micuta era ca apar in "cutia magica" laughing. Problema pentru care mi-ar fi greu sa dau la jurnalistica ar fi una de tip emotionala, fiind din Suceava, mi-ar fi greu fara familie si prieteni pe un termen indelungat.

Alta varianta ar fi meseria de profesor, dar eu sunt mai timida, si mi-ar fi greu sa suport nesimtirea sau milogeala. Ar mai fi si dreptul, dar nu o sa am bani pentru un birou propriu...

Ce meserii mi-ati putea recomanda? Sunt calma, ambitioasa, invat destul de bine, am talent oratoric(desi ma fac putin rosie)am memorie buna, sunt introvertita, imi place sa scriu,sa compun, sa vizionez filme, sa citesc si sa calatoresc.

Multumesc ca mi-ati citit incertitudinile, si astept indrumari intelepte.

2 răspunsuri:
| anonimulkissulica a răspuns:

Tu la ce intrebari vrei sa-ti raspund?