| anonim_4396 a întrebat:

Am niste intrebari poate putin prea intalnite in randul elevilor din ziua de azi. As aprecia daca ar raspunde numai cei ce au cunostinte in domeniu. Intrebarile sunt legate de facultate. Pe mine m-ar tenta sa studiez in Scotia cu o prietena. Trec clasa a 10-a, profil mate-info-bilingv, la fel si ea. Ideea este ca nu stim inca pe ce vrem sa ne orientam, dar simtim nevoia de a pleca si avem niste mici nelamuriri.
1. Ce examen de limba este mai bun? - am vazut ca in Scotia functioneaza bine ideea de Cambridge, dar am auzit si despre IELTS sau TOEFL.
2. Banuiesc ca ECDL-ul m-ar ajuta la CV, nu?
3. Ce sistem de imprumuturi bancare este in Scotia? Cum se ofera bursele? - am citit pe net, dar parca as avea nevoie de ceva completari. Site-uri sau fomururi sunt binevenite la raspuns, de asemenea.
4. Este grea acomodarea cu limba? Vorbim bine engleza, de fapt mai mult decat bine, dar ne este teama de abundenta termenilor tehnici si, in conditii de examen, nu stiu cat timp vom avea sa ne concentram asa tare pe explicatia in romana si pe intelegerea profunda.
5. A mai dat cineva la o facultate in Marea Britanie? Cum a fost? Suntem curioase de experiente si cred ca orice ne-ar ajuta acum.
6. Ce credeti ca ar fi mai greu de inteles si invatat in afara? Ceva pe profil real sau uman?
7. Multumesc celor ce si-au rezervat timp sa-mi citeasca intrebare

Răspuns Câştigător
| GreenSky a răspuns:

1. Pentru Europa Cambridge-ul e perfect. In schimb daca doresti sa studiezi in SUA ai nevoie de TOEFL.
2. In Romania ECDL-ul este cam egal cu zero, nu pentru valoarea diplomei ci pentru ca un angajator prefera sa iti testeze el insusi cunostintele! In Scotia probabil e alta mentalitate.
3. E mai ok sa pleci printr-un program de studii are iti poate oferi mai multe informatii si pleci "la sigur" cum se spune!
4. Daca stii engleza foarte bine, te descurci! Va fi putin mai dificil la inceput pana te acomodezi!
6. Asta depinde si de pasiunile tale, ceva ce iti place va mai usor de inteles! Trebuie sa ti cont si de ceea ce se cauta pe piata muncii ca sa ai siguranta unui job dupa ce termini studiile!