| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Am si eu niste nelamuriri pentru cei care urmeaza profesia de psiholog sau care au informatii in domeniu:
1.Pe mine ma atrage partea spirituala a psihologiei si m-ar interesa niste cursuri in aceasta ramura. Eu am cautat dar nu am gasit ceea ce m-ar fi interesat
2.Acelasi lucru ca la punctul 1, dar legat de sexologie.
3.Cum sta treaba cu supervizarea? As dori niste detalii, daca se poate
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cursuri, gen plătite, fără a urma o facultate?
Sincer nu am auzit încă de așa ceva la noi în România, dar am
auzit de workshopuri că se fac multe și pe multe teme doar că se plătesc.
Am mai auzit că există și grupuri de dezvoltare personală în grup. Eu am făcut doar unul de genul într-o practică, dar mi s-a părut divin. Adică acum caut ceva gen alcoolicii anonimi, dar care să se plieze pe toate viciile, dar sunt convinsă că nu găsesc la noi în România așa ceva. Dar știu sigur că dezvoltare personală pe grupuri se mai face.
Cât de supervizare știu că e doar atunci când tu termini facultatea cu licență și decizi să-ți deschizi cabinet, iar ca tu să devii psiholog profesionist trebuie să fii în supervizare și să ți se facă un raport, cum că ești apt de a profesa, dacă-mi mai amintesc eu bine aminte... dar mai întreabă, nu aș vrea să-ți dau informații eronate, mai ales despre ceva atât de fain ca psihologia.