| deeaaaa a întrebat:

Buna TPU..am si eu o nelamurire. Fratele meu a dat admitere la Academia Navala "Mircea cel Batran" din Constanta, sectia pentru Marina Civila. A depus doua optiuni..la Navigatie si Electromecanica Navala. Admiterea s-a facut pe baza mediei de la bac...astazi s-au afisat rezultatele, ultima medie la Navigatie fiind de 6.09..si surpriza...fratele meu nu a intrat..chiar daca el are la bac 6.65. Uitandu-ma pe site ul academiei, dau peste lista de neadmisi..si surpriza motivul, "Optiuni insuficiente"..caut rezultatele la Electromecanica..si surpriza iara..nu era pe nici una din liste. ultima medie fiind de 6.18. Care o fi explicatia? prin "Optiuni insuficiente" eu inteleg..ca nu a depus numarul de optiuni cerute de ei, dar, la secretariat la inscriere nu a spus nimeni nimic..plus ca pe listele celor admisi..sunt si cu o optiune..si cu doua..si cu sapte.Multumesc mult

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu cauta explicatia aici, mergeti si depuneti contestatie. Tutele-alea de la secretariat nu dau 2 bani pe nimic, ar fi trebuit sa se uite si sa sfatuiasca studentii dar le e lene. Mergeti si va agitati putin, din moment ce avea optiunea respectiva nu conteaza c-a avut 1 sau 200, se considera optiunea in ordinea preferintelor exprimate. Este posibil sa nu fi introdus alea bine in calculator optiunile, e posibil orice, mergeti direct acolo si rezolvati.

| sparky34 a răspuns:

Totul se face cu pile si in ziua de azi, nu ai ce face...

| pim64 a răspuns:

IFR inseamna invatamant cu frecventa redusa si s-a intrat cu 6.18. La IF s-a intrat cu 7, 18. Fratele tau a fost admis la redistribuire pe data de 31.07, dar nu si-a confirmat locul. Nu a depus cerere nici pe data de 01.08 pentru a se inscrie pe un loc din cele 18 ramase, prin urmare la specializarea unde a vrut sa devina student au ramas 9 locuri vacante pentru septembrie. Trebuie sa cititi cu atentie anunturile, iar unde nu intelegeti sa intrebati. Stiti bine ca acum studentii se inscriu la mai multe specializari si se inmatriculeaza la una singura. In ceea ce priveste admiterea se face dupa optiuni, ca oamenii isi aleg o meserie pe care sa o practice toata viata. In cazul fratelui s-a intrat numai cu optiunea 1.Sincer imi pare rau, dar la mijloc a fost doar o lipsa de informare!