| claydee a întrebat:

Buna TPU :* :*
Am terminat clasa a 12a, am dat Bacu', l.am luat :* pana aici totu' bine. Intrebarea este ce sa fac in continuare? Ce sa urmez?
As alege o postliceala pentru asistenta dar mama nu este de acord, ca facultatea nu se compara cu o postliceala si tot asa. Ma gandeam la o facultate la fara frecventa, dar nu stiu. Si, in special pentru toti din judetul Braila, este Universitatea Constantin Brancoveanu, si ma incanta ideea la administratie publica, dar vezi Doamne, nu prea se pune mare accent pe ea ca este din Braila si nu este frecventata... Ce parere aveti? Daca e sa aleg acest domeniu, la zi o sa fie. Dar, te poti angaja undeva cu o facultate din Braila? Ti se recunoaste vreun drept?
In plus de asta, am o relatie, de aproape 3 ani jumate, si, nu pot renunta la ea pentru facultate, pur si simplu nu pot, si as vrea sa solutie, sa fac ceva dupa liceu dar si sa fiu alaturi de el, sa nu ne despartim. Sa urmez o scoala, ceva, si sa ramanem impreuna. Mama nu este de acord nici cu posticeala nici cu facultatea la fara frecventa, si nici cu relatia pe care o am. Ce sa fac sa fie bine? Cateva sfaturi va rog
Multumesc anticipat :*:*
Funda :* love struck love struck

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca sunt, desi este mai greu acum cu inflatia de absolventi de drept, totul depinde de cat de pregatit esti.
Totusi ceva se mai gasesc, cum sunt consilier juridic la o firma, la primarii, secretar de consiliu local (mai ales la comune).

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un sfat foarte bun, in conditiile aratate de tine.
In orice caz alege ce iti place si ce este mai bine pentru tine, nu noi sau mama ta o sa facem scoala si nici n-o sa lucram dupa aceea.
Daca universitatea din Braila are toate facultatile acreditate atunci diploma de licenta este la fel de valabila ca si aceea eliberata de orice institutie de invatamant superior din Romania si care este acreditata.
Cat despre relatie doar tu esti in masura sa decizi.
Cumpaneste bine totul, privitor la studii si relatie, prin prisma argumentelor logice pro si contra, nu tine cont doar de sentimente.

| claydee explică (pentru Ioandelasal):

E greu sa aleg in situatia asta, pot spune Foarte Greu. Daca termini facultatea de drept la fara frecventa, te poti angaja? Adica, am auzit lucruri precum ca daca nu ai facut la zi nu ai aceleasi sanse de angajare. Conteaza asta asa mult? Si dupa Drept, nu neaparat avocat, ci la primarie, sau orice alt loc. E posibil sa ma angajez cu diploma de la fara frecventa? Daca poti sa ma ajuti cu acest raspuns, astept sa ma informezi big grin big grin
Multumesc :* :*

| Ioandelasal a răspuns (pentru claydee):

Te poti angaja daca o sa gasesti un loc de munca, la inceput eventual ca si consilier juridic la o firma.
Diploma este aceeasi si nu conteaza prea mult la o angajare, importanta este pregatirea ta. Si eu am terminat facultatea de drept la fara frecventa, este drept ca in urma cu multi ani si nu am avut probleme in profesia juridica.

| claydee explică (pentru Ioandelasal):

Deci sunt sanse si la fara frecventa sa te angajezi. Si banuiesc ca, in timpul liber e bine sa te pregatesti cat mai mult, ca sa ai un atuu in viitoarea meserie. Si te duci doar la examen nu? Sper sa nu fie asa greu...
Multumesc din suflet pentru raspuns, o sa tin cont de parerea dvs happy happy
PS Am auzit ca dupa ce termini aceasta facultate, este necesar sa te invete cineva 'meserie' sa iti arate cum stau lucrurile, banuiesc ca in cazuti mai extreme, precum avocat, procuror... Celelalte nu pra prea dificile...

| Ioandelasal a răspuns (pentru claydee):

Bineinteles ca sunt, desi este mai greu acum cu inflatia de absolventi de drept, totul depinde de cat de pregatit esti.
Totusi ceva se mai gasesc, cum sunt consilier juridic la o firma, la primarii, secretar de consiliu local (mai ales la comune).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci un efort in spanacii mamei ei de treaba si pleci 3 ani la facultate. Nu crapi daca va vedeti de odata pe luna. E viitorul tau ce dracu

| mihai69 a răspuns:

Administrația publică NU e de viitor decât dacă nu cumva ai părinții în partidul de guvernământ sau în UDMR ( că ăștia mereu se lipesc!). Faptul că facultatea e din Brăila nu cred să aibă importanță la angajare; dacă ești bun/ă și te potrivești jobului, nu e un handicap!
Cel mai bine ar fi să faci postliceala de asistente (medicale probabil). În ceea ce privește „relația", se pot găsi metode de „supraviețuire" în orice condiții.

| badearazvan a răspuns:

Asculto pe maicata degeaba ai luat bacu si lucrezi la o farmacie daca faci postliceala si ai un salariu minim is daca ramai cu baiatu ala o sa ai copii si nu aveti bani sa ii cresteti mai bine il lasi va intalniti mai rar si daca iti zice ce alegi pe mine sau facultate inseamna ca nu prea tine la tine, baieti mai gasesti dar facultate nu cred ca o sa mai faci daca nu faci acum

| claydee explică (pentru badearazvan):

Am inteles ce ai vrut sa-mi spui happy multumesc pentru parere :*
La noi, banii nu reprezinta o problema, din contra, are o situatie materiala foarte buna. Nu ma bazez pe asta, dar as vrea sa fac ceva dupa liceu, sa nu stau degeaba. Chiar daca dupa ce termin respectiva scala nu o sa profesez, macar sa am dilpoma la indemana.