| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de un mic ajutor din partea voastra... M-am decis sa plec in Anglia ca asistenta medicala sau infirmiera si am aplicat la cateva joburi iar zilele astea am fost sunata de 2 firme diferite. Am auzit despre multe tepe si de-asta va intreb daca ati auzit vreo ceva, daca ati trecut prin asta, daca ati fost tepuiti la randul vostru sau daca pur si simplu aveti prieteni sau cunostinte care au trecut prin asta. Firmele sunt Divaexim Jobs si M.s. Wranghel. Vreau sa precizez ca nu mi-au cerut nici un comision pana acum si de-asta ma gandesc ca poate totusi e pe bune si nu e vreo teapa happy Mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati spune parerile voastre. O zi frumoasa sa aveti!

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu Divaexim, nu-i a buna!--- se judeca pe fond cu ITM Valcea in octombrie 2014. Daca te uiti la "obiectul cauzei", iti poti da seama ca Divaexim a facut o plangere dupa ce a primit o amenda contraventionala de la ITM --- precis au fost prinsi cu vreo ilegalitate de catre ITM! Vezi in link-ul :http://lege5.ro/Dosar/ge3dkojrgyytexzrha2q/94-288-2014-judecatoria-balcesti

Cat despre firma din Timisoara, respectiv M.s. Wrangel srl, nimic actual!

Pentru a-ti realiza dorinta fara riscul de a fi tepuita iti sugerez sa folosesti website-ul EURES (https://ec.europa.eu/eures/page/homepage?lang=ro)
Pe acest website (al Comisiei Europene)sunt afisate si locurile de munca in fiecare stat european(poti cauta cu un clik pe casuta verde "cautati un loc de munca"). Fiecare oferta pentru lucratorii migranti este insemnata cu steagul UE, contine detalii despre locul de munca, cerintele ce trebuiesc indeplinite de catre candidati, datele angajatorului, datele limita pentru depunerea CV-ului, plata muncii etc.). Mai usor te vei descurca, daca apelezi la ajutorul unui consilier EURES din cadrul AJOFM din judetul tau. Consilierul respectiv iti poate media ocuparea unui loc de munca in oricare stat UE, te poate consilia, te poate informa fara sa platesti sumele cerute de oricare alta firma despre care nu stii daca este sau nu serioasa. Lista consilierilor EURES pentru fiecare judet:http://www.eures.anofm.ro/contact.php

p.s. Pentru a lucra ca asistent medical ai nevoie de o inregistrare la NMC (Nursing and Midwifery Council) si de PIN number( costa 110 lire)--- vezi detalii :http://www.workexperience.ro/......number.php
http://blog.tjobs.ro/......-britanie/

| magnificul a răspuns:

Buna.Eu zic ca Anglia si Canada la ora actuala, chiar si Franta cauta persoane cu calificari