| NeMeTi a întrebat:

Buna TPU!
As avea si eu o intrebare!?
Momentan sun in clasa a 9 a la liceul economic "Nicolae Titulescu "din Baia Mare, pe profil economic!
M-am gândit că după ce termin liceul sa dau la facultatea de drept (fiindcă sunt foarte atras de legi si tot ce inseamna domeniu juridic)
Dar as putea având în vedere profilul meu?
Am auzit ca admiterea la drept se da din economie si romana (gramatica)
Este adevarat?
Si mai ales daca ma ajuta Dumnezeu si termin facultatea, o sa imi pot gasi loc de munca usor? (fiindcă tot umbla o poveste cum ca facultatea de drept este o pierdere de vara si nu îți găsești loc de munca).
Multumesc anticipat TPU!
Astept multe răspunsuri!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa candidezi la orice facultate, indiferent de profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.
Este adevarat ca este un pic mai greu sa gasesti un post daca ai studii juridice dar, daca esti bun, o sa gasesti si sunt mai multe profesii juridice: judecator, procuror, notar public, avocat, consilier juridic, secretar de consiliu local, executor judecatoresc, mediator si probabil pe viitor o sa creasca numarul celor din aceste profesii, in unele chiar este lipsa de personal si incarcare mare.

| NeMeTi explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!

1 răspuns: