| JanaBucov a întrebat:

As dori sa stiu ce liceu trebuie sa fac sa pot ajunge politista? Ca apoi sa ma duc la scoala de politie din campina? Trebuie sa am rezultate foarte bune la invatatura? La ce materii dau bacul la liceul militar breaza? LA ce profil(din liceu " Ce liceu") ma pot duce sa ajung politista? Dau funda

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pentru admitere la scoala de politie de la Campina se da examen la limba romana si la o limba straina - engleza sau franceza - deci ar fi potrivit un liceu cu profil filologie. Gasesti aici toate datele legat de conditiile de examen, medii, note la purtare, examen medical si psihologic, examen scris etc. http://www.scoalapolitie.ro/
Poti sa faci si Academia de Politie, iesi ofiter de politie, examen se da la romana, istorie si o limba straina, deci tot un liceu cu profil filo ar fi bun. Poti sa vezi aici detalii despre examen si subiecte date anii trecuti http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/subiecte/subiecte.html

| TheRealDaniel a răspuns:

Nu iti trebuie neaparat liceu cu specializare in politie, dar la intrare in academia de politie dai examen la limba romana, asta este in principal acolo, iti recomand profilul filologie romana. La liceul militar este vorba de multa matematica si de asemenea rezultate mari la invatatura. Sper ca ti-am fost de ajutor.