| Cempestre a întrebat:

as vrea o parere. Planuiesc sa incerc pt facultatea UNArte din Bucuresti, sectia grafica si am trei intrebari.
1. Stilul meu e mai mult anime/manga si nu am urmat un liceu de arte. Nivelul meu e decent desi am invatat singura si planuiam sa ingras porcul in ajun acum (am ideile de baza cu privire la anatomie, perspectiva etc dar cam atat)... Am vreo sansa?

2. Este sectia grafica cea potrivita? Sincer ceea ce mi-ar place sa fac in viitor ar fi sa creez carti de colorat pt copii sau benzi desenate.

3. Ce alte "oportunitati in cariera" as avea la finalizare? Ce as putea devenii?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Bună!

Dacă-ți plac benzile desenate, atunci asta ai putea face în viitor. Nu e o opțiune grozavă din punct de vedere financiar, dar artele, în general, nu le faci pentru bani :-)
De exemplu: http://gingerhaze.com/NIMONA

Pentru bani ceva mai siguri, ai putea pune accent pe ilustrație și design grafic, pentru că poți avea contracte cu agenții de publicitate, diverse publicații (reviste etc.), studio-uri de design ș.a.m.d.
De exemplu: http://www.artlebedev.com/everything/illustrations/

Grafica este secția potrivită pentru ce descrii că faci tu. Sugestia mea este să exersezi constant (măcar 4-5 crochiuri pe zi) pentru că asta se va vedea la evaluare.

În rest, școala de la noi te susține (cel puțin teoretic) cu resurse ca să-ți dezvolți stilul, personalitatea, tehnica și abilitățile. Ca în orice, restul depinde de tine și cât de mult muncești.

Sfatul meu e să îți faci și să menții relații cu oamenii care ar putea avea nevoie de ce faci tu, fie că sunt artiști sau antreprenori. În timp vei pune ochii pe ei: un account la o agenție de publicitate, un coleg care e web-designer, o cunoștință care are un restaurant etc.

Deci:
1. Da, eu cred că ai șanse dacă desenezi zilnic până la admitere.
2. Secțiunea e Ok, din câte știu eu ai și cursuri pe digital (probabil abia din anul 2).
3. Ilustrator comercial sau designer grafic sau autor de benzi desenate.

1 răspuns:
| 400B a răspuns:

Nu stiu ce sa zic despre facultatea de arte in Romania. Stiu un prieten care s-a dus in Londra la o facultate si o sa iasa regizor. El mi-a zis ca a fost la un liceu de arte unde s-a intrat cu pile si nu s-a facut deloc scoala... eu am o parere proasta despre liceele/facultatile de arta din Romania. Daca vrei sa ajungi ceva in domeniul asta, recomandat ar fi sa faci in afara facultatea.