| Bbyw a întrebat:

TPU! As vrea sa-mi spuneti si mie ce presupune mai exact facultatea de asistenta medicala si daca este "de viitor". Va rog mult de tot.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Asistentii medicali sunt foarte importanti in institutiile de profil,fie ele spitale, policlinici, cabinete private sau de stat.E o meserie de viitor, se cauta asistene atat in tara, unde in ultima vreme numarul lor chiar a scazut, dar si in strainatate.E o profesie ceruta foarte bine oriunde in lume.Pregatirea e similara cu cea a medicilor, la admitere se dau examene la aceleasi materii, asistentii avand in plus pregatire de psihologi, detinand si tehnici de supraveghere si ajutor al celor bolnavi, intrucat meseria lor ii situeazaintr-o maxima proximitate de acestia.As spune, deci, ca un asistent medical trebuie sa aiba multa rabdare, intelegere, compasiune si empatie.Numai bine.

1 răspuns:
| Iunona a răspuns:

In tara nu sunt prea bine platiti asistentii medicali, dar daca ai chef sa pleci din tara e o alegere buna. Facultatea dureaza 3 ani si dai admitere la chimie&biologie.