| AbrudanIonut a întrebat:

Buna tpu.ro
Miar placea sa lucrez intr-o banca si vreau sa stiu la ce profil trebuie sa ma duc si ce facultate trebuie sa urmezz
Cel mai bun si detaliat raspuns are funda

Răspuns Câştigător
| X a răspuns:

Cum adica ce profil daca te referi la liceu trebuie liceu economic si vei alege in clasa a 10 finante banci sau daca te referi la facultate tot asa ASE(academia de stinte economice) profil finante banci sau ma rog se pot face si alte specializari dar sa fie profil economic si e posibil sa gasesti loc de munca la banca

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pentru a lucra intr-o banca, nu prea conteaza in mod deosebit ce liceu urmezi, dar in principiu, Liceul Economic, profil contabilitate. Dar ca facultate, e obligatoriu sa urmezi Facultatea de Economie sau Academia de Stiinte Economice (ASE), profil finante banci. ASE-ul se gaseste doar la Bucuresti, pe cand Facultati de Economie se gasesc si in alte centre universitare.

| Robert a răspuns:

Pentru a lucra in sitemul bancar iti trebuie facultatea de finante-banci.

| CodRiNitu a răspuns:

Daca esti la un master economic, probabil ca ai ceva notiuni din domeniul banci-finante, deci o baza teoretica exista; probabil ca pentru inceput va trebui sa accepti un job sub nivelul tau de pregatire (sau cel putin sub cel pe care il consideri tu ca il ai) si poate nu chiar la bcr sau poate nici chiar la o banca (exista numeroase IFN uri pe piata unde poti sa castigi experienta utila si intr-o banca)

este bine ca iti stii obiectivul (sa lucrezi la bcr), asta inseamna ca deja ai parcurs jumatate din drum; restul e simplu, trebuie doar sa actionezi (depus CV, trimis scrisori de intentie, interviuri, persevereanta, networking, all that stuf)

vei reusi! succes happy fundita:*