| XxKAMELIAxX a întrebat:

Daca vreau sa fiu profesoara de matematica sau de romana, imi spuneti pasii pe care trebuie sa-i urmez de la liceu mai incolo? Adica detaliat..liceu(pe ce profil),facultate(nu stiu care.), si tot asa..mutumesc!

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu te lua dupa cea de deasupra, nu stie ce vorbeste. Facultatea de Pedagogie n-o sa te faca niciodata profesor bun de mate/romana.

Profil, daca chiar vrei profesor de matematica sau romana, ar trebui matematica-informatica. Faci matematica, faci si romana suficienta.
Daca vrei profesoara de romana, poti face si profilul filologie.

Important pentru a deveni un profesor nu este profilul. Poti face si profil agricol. E important in schimb sa faci facultatea. Dar un profil agricol nu o sa te duca niciodata la un nivel avansat incat sa faci fata facultatii.

Pentru matematica iti trebuie facultatea de matematica, cu modulul pedagogic pe care il vei face in facultate.

Pentru romana facultatea de litere e cea mai buna, cu, din nou, modulul pedagogic din timpul facultatii.

7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Sau dacă nu faci modulul pedagogic în faculta, poți face master (in pedagogie) ca să predai și apoi te angajezi într-un liceu/școală și după îți dai definitivatul (un fel de test și asta înseamnă că ramai în învățământ).

| XxKAMELIAxX explică (pentru WhiteLife):

De ce sa faci cativa ani in plus ca sa faci master la fel de greu cum e la facultate, cand poti direct sa faci facultatea de care ai nevoie si sa iei diploma. happy

| WhiteLife a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Poate unii nu își permit sa plătească modulul în timpul facultății, sau se hotărăsc de-abia după ce termina ca vor sa intre în învățământ happy ce am scris era o alta varianta, cumva pe ocolite big grin

| XxKAMELIAxX explică (pentru WhiteLife):

Adv spui. =]]

| gigite a răspuns:

Daca te faci educatoare de bucatarie, la acest moment, stii cu ce se mananca? si cu scuze de rigoare!

| XxKAMELIAxX explică (pentru gigite):

Nu am inteles practic ce ai vrut sa zici. Poti sa scrii mai detaliat? Adica se invata mult, da..doar ca daca faci cu placere un lucru, sigur poti reusi happy

| Popamaria123 a răspuns:

Liceu pedagogic, și facultatea de pedagogie. Nu îți trebuie neaparat liceu specific