| AnnonnyMa a întrebat:

Sa va spun despre mine: sunt fata, am 17 ani, si am probleme cu drogurile. Sunt in stadiul in care invat sa ma vindec de dependenta psihica, dupa ce am consumat timp de 3 ani si jumatate etnobotanice, praf, ecstasy, iarba si hasis. Imi place foarte mult sa scriu si va voi lasa mai jos doua texte. Vreau sa va intreb cum se face un blog, si cum as putea face bani cu el. Intai, vreau parerea voastra, conculzia pe care o trageti din ce am scris.Ar trebui sa imi fac unu blog sau nu?
Poate ca am indraznit sa imi inchipui cum ar fi sa iti apartin. Poate ca am avut nerusinarea de a mi te imagina in toate posturile,si mi-as fi dorit ca imaginatia sa capete forme reale. Poate ca dincolo de aglomeratia din trafic,dincolo de multimile de oameni, ascunse de ferestre si usi, s-ar putea petrece procese de iubire, ruperea barierelor si punerea in practica a fanteziilor. Poate ca din suferinta si teama celui ce abia invata sa iubeasca, se va naste dragostea pura. Iubirea aceea sincera, uitata. Sau poate ca atractia celor doi ar putea ridica iubirea la un nivel la care altii nici n-au putut visa; si probabil ai putea revela simtiri si emotii de care nu ai mai avut parte, poate ca nici nu credeai c-ar putea exista.Atat de intese, incat sa ti se faca pielea de gaina. A-l descoperii pe celalalt, iar el sa te descopere pe tine..cred ca e minunat.Cutremurator de placut si incitant.Sa-i explorezi fiecare particica din corp, si sa stii ca-ti apartine intru totul, ca urmele atingerilor tale se resimt pe toata suprafata pielii sale.Atunci vei stii ca faci parte din fiecare gand si dorinta de-a sa,iar sarutarile tale ii sunt amintiri. Daca s-ar pierde,fiecare ar trai in amintirea celuilalt. Si-ar aminti de atingeri, si si'ar simtii pielea arzand de dorul lor, si'ar aminti de noptile in care se tineau in brate, si ar simti respiratia celuilalt in ceafa, si-i va durea iarasi, de dor. Si toata vlaga din ei, s-ar stinge.
iar al doilea:
Timpul doar trece si lasa in urma lucruri, amintiri si persoane, dar nu schimba oameni. Oamenii se plictisesc si fac schimbari in timp.Nici nu vindeca rani.Ranile doar se invechesc si uita sa mai doara. pana la urma, s-au petrecut multe de atunci si cine mai tine evidenta fiecareia? Cert e ca nimic nu tine pentru totdeauna, iar unele sentimentele si unele senzatii pur si simplu dispar ca toate celelalte. Evoluam rapid, dar nu dam importanta trecerii timpului si avem impresia ca totul ni se cuvine si va fi acolo pentru noi. Unele lucruri se imtampla doar o singura data... Iar ceea ce iubim pastram in suflet pentru totdeauna, si oricat de departe ar fi, nu mai dam importanta nici dorului pentru ca ce ai in suflet ramane aproape oriunde s-ar putea afla. Si oamenii sunt galaxii, ascunse-n trupuri.Si Pline de pacate ascund lucruri privind in tacere tot ce se cere. Unii parca te-ar obliga sa nu ti arati simitirile, trairile. Ne cautam reciproc dar paradoxal ne ascundem ca iepurii pana si de noi insine. Uneori ne mintim singuri ca vom renunta la tot ceea ce ne facem rau. Eram pasionata de animale si voiam sa fiu medic veterinar, dar am ajuns sa scriu despre oameni. Cunoscandu-ma pe mine stiu ca si voi puteti fi tristi si demoralizati uneori, asa cum stiu ca ascundeti uneori ce va doare, si-mi pare o diferenta colosala intre ambalaj si continut.Si ce ma fascineaza cel mai tare este imaginatia infinita. Imaginatia pe care o pierzi atunci cand devii o persoana cat de cat matura. Am auzit o copila spunand ca prietena sa are un tantar imaginar in rolul animalului de companie,si i-a fost plecat la mare in vacanta cateva zile. Despre imaginatia asta vorbesc. Imi amintesc si de acum de prietenii mei imaginari,erau pokemoni si cai, dar mai rar oameni, pentru ca pe aceia ii aveam in jur. Cred ca mi-e dor sa fiu copil.
Am mult mai multe texte de genul asta. Acum ce credeti, il fac sau nu?
Daca da, va rog sa imi spuneti cum il, cum imi pot face reclama, si cum as putea castiga bani din asta.
Va multumesc anticipat!

18 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Al doilea text e mai matur si cu o tema mai universala. Scrii bine, sa nu te lasi.
Dă-i drumul la blog! Nu vei câștiga bani din prima, dar merită să apari.
Succes!
PS. Puțină atenție la gramatica: "vei stii".
Si fii mai îngrijită cu tipografia: pune întotdeauna spațiu liber după semn de punctuație.

| AnnonnyMa explică (pentru ALGator):

Nu e vorba de bani, mai mult pasiune, banii ar fi fost doar un bonus. Adica 80% pasiune, 20% bani (daca o fi), dar daca n am talent, n-are rost sa continui.

| ALGator a răspuns (pentru AnnonnyMa):

E o prostie să-ți pui soarta în mâinile noastre. Continuă să scrii și vei găsi subiecte din ce in ce mai generoase.
Cei care citesc literatura se regăsesc în ea. Celor care nu citesc nu le pasă orice ai scrie.

| ALGator a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Un criteriu de evaluare a talentului. Daca după ce ai scris te detașezi, devii propriul tău cititor și simți fiori la ce citești, îți pare rău că textul se termina.
Continuă să scrii, pentru ca nu merită să lași. Cind te-ai apucat de botanice ai întrebat lumea dacă ai "talent"? :-)

| AnnonnyMa explică (pentru ALGator):

Multumesc pentru incurajare, dar fara oameni care sa mi spuna daca fac bine sau nu, ma simt ca si cum as fi nimic, ca in mine nu am incredere. spre exemplu mie imi place mult ce scriu, celor de mai sus, nu. poate ca au dreptate... sad

| AnnonnyMa explică (pentru ALGator):

Nu-mi pasa parerea lor, stiam ca vrea sa invat ceva din experienta asta.

| ALGator a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Oamenii apar cu timpul și la timpul potrivit. Trebuie să ți faci doza de îndoială.

| ALGator a răspuns:

Si lasă "etnobotanicele". Ai treabă de făcut pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine nu m-a atras dar asta nu inseamna ca nu ai putea sa ai cititori. Oricum scrisul se imbunatateste cu practica deci poti sa iti faci linistita un blog, mai intai sa fie pasiune dupa vin si restul.

| HailSithis a răspuns:

Salut!
Stiu ca te astepti la un raspuns de genul dar o sa incerc sa fiu cat mai partial.
Drogurile legale (mai ales cele bazate pe MDMA) duc la distrugerea organismului, dependenta, daune psihologice. Nu ma intelege gresit nu am nimic cu drogurile. Dai iarba cata poti, dar legalele sunt periculoase si de multe ori prost facute. Textele tale sunt decente, dar nimic special. Daca vrei sa vorbim trimte-mi un mesaj.
HailSithis!

| AnnonnyMa explică (pentru HailSithis):

In cazul asta, ar trebui sa ma las de scris. nu?

| ALGator a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Nu e nevoie sa reușești de la primul text :-)

Răspuns utilizator avertizat
| alinmacsim a răspuns:

A scrie are efecte terapeutice foarte puternice, mai ales atunci cand o faci cu pasiune si placere. Deschide-ti un blog, continua sa scrii si cu timpul vei gasi si metode de a face bani din asta.

Eu, pe blogul http://rango.ro dau sfaturi celor care doresc sa devina buni bloggeri si care vor sa aiba un blog de succes. Intra si citeste articolele, iar daca ai intrebari, lasa-mi-le in comentarii. Iti voi raspunde fara intarziere.

Te saluta amicul tau online,
Alin Macsim

| AnnonnyMa explică (pentru alinmacsim):

Dar nu are rost sa imi fac un blog daca nu ma pricep si nu le am cu scrisul, tu ce parere ai despre textele mele?

| Ajutasiveifiajutat a răspuns:

Ma bucur ca ai zis ca esti pe stadiul de a te lasa de independenta aceea care ti-ar face viata un chin.Vei reusi daca vei avea aceea ambitie unita cu credinta ca poti reusi.si rugandu-te lui Dumnezeu vei reusi...nu lasa placerea de o clipa sa iti afecteze viitorul si prezentul si sa iti aduca tulburari