| jussto a întrebat:

Buna TPU.Sunt foarte confuz in ceea ce priveste viata mea,viitorul,si cariera mea. Spun asta pentru ca, de la terminarea liceului, am dorit sa raman un an pentru a ma pregati pentru un examen ce ma poate ajuta sa plec in Danemarca la facultate.Problema mea este ca desi doresc sa plec la facultate acolo, pentru a ma dezvolta profesional, imi place si muzica de asemenea.Studiez chitara de 9 ani, sunt solist vocal intr-o formatie de aproximativ 2 ani(cu colegi mai in varsta ca mine). Odata ce sunt adept al muzicii,recunosc ca imi place la nebunie ceea ce fac,fapt pentru care nu as vrea sa ma las nici de muzica. Vreau sa ma dezvolt din ce in ce mai mult in domeniul asta,dar din pacate nu am prieteni sau cunostinte carora sa le placa si lor asta cu care as fi putut sa imi fac formatia mea, sa ne dezvoltam toti in aceeasi masura.

Ideea ar fi ca nu stiu ce cale sa aleg, muzica sau facultatea in strainatate......sau amandoua, incercand sa ma dezvolt acolo pe plan muzical? Mersi pentru raspunsuri! Voi ce ati face in locul meu? Funda

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Well, asta-i starea generala in Romania, mai ales in zilele astea de criza happy Facultatile sa stii ca sunt foarte bune si la noi, cele de stat, problema este ca nu mai avem industrie de nici un fel, nu prea ai unde lucra dupa terminarea studiilor, nu calitatea lor - altfel nu ar lua toti din strainatate profesionisti romani cu gramada in toate domeniile. Atunci mergi acolo, sa fii cu sufletul impacat ca ai facut ce ai vrut, daca nu merge te intorci si gata happy Sigur iti poti gasi/face si acolo o trupa happy

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ambele, si multa bafta!

| mixxjim a răspuns:

De ce vrei sa faci facultatea in Danemarca, aici nu este specializarea respectiva? De ce nu poti continua aici cu trupa cu care esti acum si sa faci facultatea aici? Pe de alta parte, si in Danemarca poti gasi colegi prin facultate care sa stie si sa le placa sa cante, iti poti face o trupa si acolo, nu? Daca ma intrebi pe mine, as face facultatea aici si as continua cu trupa cu care deja esti obisnuit, o cunosti, aveti poate deja ceva aranjamente si eventual faci doar masteratul prin strainatate - asta ti-ar mai asigura 3 ani in care sa vezi/afli ce vrei sa faci de fapt in coninuare in viata, muzica sau altceva, dar intr-un mod constructiv, adica facand si studii in acelasi timp happy

| jussto explică (pentru mixxjim):

Am ales sa plec in Danemarca deoarece nu se compara cu o facultate facuta in Romania, ba mai mult de atat nu ai nici o garantie de un viitor stralucit happy.zic eu.Formatia in care sunt momentan nu este atat de laudat, deoarece s-au ivit certuri, barfe care mai decare.Dea asemenea am inceput sa nu ma simt foarte bine in aceasta formatie, ambientul dintre noi tragandu-ma si pe mine in jos.Am ramas in formatie pot sa zic pentru a nu sta pe margine, astfel aveam si un venit frumusel.

| mixxjim a răspuns (pentru jussto):

Well, asta-i starea generala in Romania, mai ales in zilele astea de criza happy Facultatile sa stii ca sunt foarte bune si la noi, cele de stat, problema este ca nu mai avem industrie de nici un fel, nu prea ai unde lucra dupa terminarea studiilor, nu calitatea lor - altfel nu ar lua toti din strainatate profesionisti romani cu gramada in toate domeniile. Atunci mergi acolo, sa fii cu sufletul impacat ca ai facut ce ai vrut, daca nu merge te intorci si gata happy Sigur iti poti gasi/face si acolo o trupa happy