| Luizaaa a întrebat:

Sunt foarte nehotărâtă. Nu știu ce liceu sa fac, mai de grabă ce meserie să aleg. Sunt in clasa a 8a și când mă gândesc că mai am puțin pana la examen...
Sa va dau și câteva detalii. Nu mă înțeleg prea bine cu matematica sunt total paralela cu tot ce tine de cifre. Îmi place româna și limbile străine. Sunt emotiva dar foarte ambițioasa când îmi propun ceva. In timpul liber fac portrete realistice insa nu vreau o cariera din asta.Am avut media generală în clasele 5-7 peste 9 insa acum intr-a 8a pe primul semestru mi-a ieșit 8, 90 (am avut niste probleme de sănătate)
Tatăl meu mă tot bate la cap să dau la poliție sau o meserie de stat însă nici la astea nu e sigur că îmi tot scoate ochii că sunt emotiva. Știți momentul in care părinții îți scot ochii că dacă ar fi din nou la școală ar trage cu dinții de carte și să nu mai muncească că acum. Sunt total dezorientată,nu știu ce să fac! Vă rog dati-mi niste sfaturi, chiar am nevoie!

6 răspunsuri:
| Dogaru_Andreea_1990 a răspuns:

Hmm. Uite încearcă să te gândești mai bine.
chiar ai abia avantaje daca ai da la poliție. După ce intri e perf.
O să îți trebuiască la examenul de acolo română și engleză așa că dacă te pricepi și îți place nu cred că o sa ai prea multe probleme la examenul pe care cred că o să il dai acolo.
oricum daca chiar mi vrei la poliție te poți duce la un liceu la profilul de filologie. acolo faci română și limbi străine. fix ce îți place.
Iar în legătură cu părinții tăi... poarta o discuție cu ei. spune.le că pur și simplu nu vrei și asta e.
până la urmă e viitorul tau. nu o sa stea ei la poliție și o sa de gândească că puteau să facă ce voiau. ci tu.
încearcă să Vb cu ei.

sper că te.am ajutat.

| pinkpityc a răspuns:

Chiar dacă tatăl tău te stresează, tu ttrebuie sa faci ceea ce îți dorești, dacă faci ceva ce nu te face fericita poate fi și cea mai bine plătită meserie îți va fi greu sa faci asta și viata ta ar fi o minciuna. Ești încă tânără îți sugerez sa te duci pe filologie sau științe sociale și despre viitor mai ai mult timp sa te hotărăști. E viata ta nu uita asta, tu trebuie sa decizi ( părinți au uneori tendința sa trăiască prin noi și dorința ca noi sa devenim ce ei nu au putut )

| InVisible99 a răspuns:

Aici intervine frustrarea parintilor ca nu au reusit sa faca ceva si ii constrang pe copii lor sa faca. Ceea ce e o mare prostie, fa ce iti place tie, e viata ta, sunt alegerile tale si mai bine sa-ti para rau ca ai facut ceva decat ca nu ai facut. Daca te duci la politie si nu reusesti, va fi frustrarea dubla decat atunci cand faci ceva ce ti-a placut si cu toate astea poate nu reusesti.
Nimeni nu garanteaza ca ceea ce vei alege tu va fi de succes, va fi super, dar macar ai facut ce ai simtit ca e bine pentru tine, ceea ce iti place. Liceul nu conteaza in alegerea unei meserii, opteaza la un liceu cat mai bun din oras exact la uman si apoi facultatea va fi solutia finala in alegerea meseriei. In 4 ani de liceu te mai schimbi. Bafta!

| andrabella a răspuns:

Hei pune in balanta ce iti place tie si ce nu iti place, trebuie sa iti placa si sa te gandesti la viitor ce poti face cu aceea meserie cu ce o sa iti fie de folos aceea meserie

| Luizaaa explică (pentru Dogaru_Andreea_1990):

Da,as vrea sa mă duc la filologie, insa tatăl nu e prea multumit, spune că de acolo nu o sa am o cariera bine plătită și de-astea... Am vorbit cu ei, dar tot nu ne înțelegem. Eu îi înțeleg că nu vor să o duc rau, dar ar trebui sa înțeleagă că nu pot sa fac ceea ce își doresc ei. Mulțumesc pentru sfaturi!

| andrabella a răspuns (pentru Luizaaa):

Ciao, gandeste-te foarte bine in ce domeniu ti-ar placea sa profesez si te-ai vedea in viitor sa lucrezi in acel domeniu,