| Luizaaa a întrebat:

O sa incep cu inceputul. Din vacanta am aflat de niste probleme de sanatate (anxietate, nu e ceva grav) insa m-am schimbat stiu ca poate fi si de la adolescenta.Nu mai pot sa invat, nu ma pot concentra prea bine, inainte citeam o lectie de 2-3 ori si o invatam, acum o citesc de zeci de ori si nu imi intra in cap. Acum invat doar mecanic si mai si uit pana a doua zi. Problema este ca notele mele au scazut si eram printre cei mai buni din clasa. Acum s-au incheiat mediile si la unele am scazut chiar cu 2 puncte, sunt sigura ca la media generala de la peste 9 o sa ajung sub 9. Eu fac si portrete realistice si acum tata imi spune sa ma axez pe desen ca sa intru la liceul de arta dar nu vreau,as vrea la un alt liceu, imi plac limbile straine mult. Vreau ca desenul sa fie doar un hobby. Inainte parintii vroiau sa ma duc la politie pentru ca sunt inalta si ma descurc la sport. Nu stiu ce sa fac si la ce liceu sa ma duc, mai am vreo 4 luni si am examenul. Niste sfaturi va rog! Multumesc!

5 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu lua deocamdata medicamnte ca s-ar putea sa ai probleme si mai mari de memorie in primele luni ale tratamentului si nu ai nevoie de asta acum. Ulterior, mergi la psihiatru.

| Luizaaa explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu am fost la psiholog si mi-a spus ca singura trebuie sa rezolv aceasta problema. Nu am inteles mai nimic, mi-a pus niste intrebari... Totusi am descoperit momentele starilor mele de rau pentru ca ajung si in momente cand am atacuri de panica cu stari de lesin chiar.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Luizaaa):

Psihologul nu este medic. Psihiatru in schimb, este.
Pentru atacuri de panica si somatizari gen stari de lesin merge cel mai bine Zoloft, dar dupa examen.

| Saltbae a răspuns:

Încearcă sa iei Persedon de Zi, este un medicament pe baza de plante care lucrează împotriva anxietății, stresului de zi cu zi și te ajuta sa te concentrezi și sa te simți mai puțin obosita. Încearcă sa îți schimbi metoda de învățare, ambiționează-te sa le arați părinților tai ca poți ajunge unde vrei. Problema ta este cauzată de adolescenta, de schimbările hormonale, de agitație și stres, nu este ceva grav și vei reuși sa treci peste doar cu calm și răbdare.

| Luizaaa explică (pentru Saltbae):

Multumesc pentru sfaturi. In legatura cu medicamentul, acum iau Ascolecitin