| anonim_4396 a întrebat:

sunt SGP-ist in armata si vreau sa ma transfer de la actuala unitate unde sunt acum la o unitate din orasul meu sa fiu aproape acasa, doar ca comandantul accepta transferul pe motiv ca nu sunt oameni si nu stiu ce sa fac se pleaca numai pe pile, relatii sa dai banii nu inteleg de ce tin oamenii cu forta. Sunt scârbit de sistemul asta mai ales de unitatea unde sunt acum, foarte multe nedrepteti se fac si nerespectarea drepturilor, inteleg ca nu sunt oameni dar unul din motive ca nu au oameni este ca tin oamenii cu forta si multi isi dau demisia. Am avut un coleg care s-a transferat pe pile de curand si ce sa inteleg din asta? Toata lumea spune ca e bine la stat, un sistem sigur si drept dar nu e chiar asa. Puteti sa-mi dati cateva sfaturi va rog?

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

SGP-ist. Ce înseamnă? Tradu te rog!
Pentru civili prescurtarea de mai sus are altă conotație!winking

| sierra1 a răspuns:

"sunt scârbit de sistemul asta mai ales de unitatea unde sunt acum"

se numește demisie, aplic-o dacă e așa cum zici

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Cred ca vine de la soldat gradat profesionist

Bula
| Bula a răspuns:

In armata ordinul se executa, nu se discuta!
Acolo mergi, unde esti trimis.
Ordinele se dau pe scara gradata si se executa in pozitie aplecata.

Pana la anii "90, baietii faceau armata OBLIGATORIE, iar conditiile au fost mult mai proaste ca acum.
Ce ai fi facut, daca trebuia sa locuiesti in cazarma, iar acasa puteai merge doar la intervale de jumat de an (daca ai avut purtare buna)?