| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU... Ca sa-mi fie sfarsitul asta de saptamana mai "frumos" trebuia sa se mai intample ceva (ceea ce s-a si intamplat). Va zic direct cum s-a intamplat (va rog sa-mi scuzati limbajul de pe acum daca o sa ma aprind prea tare dar aici chiar e cazul).

Azi pe la ora 11-12 am mers cu un coleg la parcul auto al unitatii unde suntem cazati. Acolo trebuia colegul meu sa se vada cu un prieten mai vechi de-al lui care lucra acolo si cand intram noi vedem un pusti de 19 ani (de zici ca l-au luat direct din liceu si l-au bagat in uniforma) care vorbea cu un superior de-al lui si am prins doar atat din conversatie :
- Si ce sa fac cu el?
- Du-te si pocneste-l, nu-mi pasa.
N-am dat importanta si am mers dupa colegul asta al meu. Ei s-au pus sa vorbeasca si eu am pus sa ma uit la ce mai era acolo in timp ce ma sprijineam de un banc. Si vine pustiul ala la o menghina de acolo si vad ca pune ceva in ea. La inceput nu i-am dat importanta (eram cu gandul in alta parte cu totul) si la un moment nu stiu ce ma face sa-mi intorc privirea spre el (eram la 2-3 m de el) si vad ca omul avea in menghina un cartus si in maini un ciocan si un cui sau ceva ca un cui ca n-am fost atent si era pe cale sa loveasca in cartus. N-am apucat sa zic decat un "sta" ca omul loveste cu ciocanul si BAM, cartusul pocneste. In secunda 2 sunt stropit cu cativa stropi de sange pe fata si urechile imi tauie (cei cu armata facuta stiti ce zic deoarece si la trageri in camp cand tragi chit ca ai gura intre-deschisa chit ca nu iti tiuie urechile de la zgomot, d-apai intr-o hala unde mai era si liniste) si il vad pe pusti cum se tine cu o mana de cealalta si vad cum din mana ii curge suroi de sange. Ma dezmeticesc si cu urechile tiuind il apuc de guler si-l trag in camera unde erau aia ce discutau (colegul ala al meu si prietenul lui) si i-am pus mana in ghiuveta sub jet de apa rece. Dita gaura in mana la degetul aratator. Aia de colo intreaba ce s-a intamplat, ce a pocnit asa si le zic ca s-a impuscat asta. Sare colegul meu la trusa de prim ajutor dupa bandaje dar trusa goala. Ma apucasera nervii dar l-am luat pe pusti si l-am dus NOI, noi care nu faceam parte din unitatea aia la infirmerie pentru ca asa zisii lui colegi nu au miscat un deget! Intru cu el fara sa bat la usa, intru val vartej peste fetele de acolo si le zic ce s-a intamplat. Sar astea panicate se bezmeticesc pe acolo, se pun sa-i curete rana. Stau acolo pana termina si-mi zic alea ca ii trebuie copci si trebuie mers la spital cu el ca e destul de serioasa treaba. Il sun pe sergentul cu care eram, ii explic situatia pe scurt si apare omul dupa vreo 3 minute intr-un suflet (ala acolo se tinea de mana si plangea, eu stropit cu sange pe mine, ce sa mai vi ), il vede, afla situatia si se duce sa vorbeasca cu comandantul unitatii ca sa-l ducem la spitalul militar. Culmea dar CULMEA fix dupa ce se intoarce asta sa-l ducem pe pusti suntem anuntati ca trebuie sa plecam (dubios, nu?) si nu-l mai putem duce. Pleaca cativa din noi si aflam ca (ATENTIE AICI) : Pustiul este trecut in acte ca si cum el nu ar fi fost prezent la munca in ziua aia si ca s-a lovit ACASA DOAR CA SA NU FIE TRECUTA CA ACCIDENT DE MUNCA toata faza!
Va dati seama ca am facut scandal, am sunat si inapoi la unitatea noastra si CULMEA tot noua ni s-a spus sa nu mai insistam atat cu treaba asta daca nu vrem sa fim detasati disciplinar pe undeva in Constanta sau prin Timisoara (adica undeva la mama naibii). Deci tu ca si politist militar raportezi chestiile astea ca cei de la unitatea respectiva au incalcat legea si fac ce fac numai sa scape si tot NOUA ne este pus pumnul in gura sa tacem si sa nu facem atat "curent" pe cazul asta si cand am vrut sa-l ajutam pe pusti ne-au scos afara pe motiv de misiune asa subit ca sa nu se afle ce s-a intamplat!

Bai fratilor chiar in halul asta s-a ajuns?! Adica bun, stiam ca oamenii is rai si naiba sa-i ia dar totusi nici macar colegii sa nu te ajute, conducerea unitatii sa nu ia nici o masura si sa ii incurce pe aia care vor sa ajute? Bai stiam ca armata e un loc corupt pana in maduva oaselor cu pile peste pile, frica de a face hartii, frica de raspundere, cu soldati care isi urasc ofiterii si i-ar lua la bataie in secunda 2 daca ar avea o singura ocazie, cu magari si dobitoci cat cuprinde, DAR CHIAR ASA AU AJUNS OAMENII?! Si prostul ograzii sa fi fost in situatia aia si tot il ajuta-i ca iti e coleg, imparti cu el si bunele si relele dar sa stai degeaba sa razi si sa ii lasi un strain sa iti ajute colegul e prea de tot si ca o paranteza ziceau aia (intrebarea anterioara) de noi ca suntem "animale de moldoveni" ca ne-am batut si chestii dar UN ANIMAL a ajutat un om si l-a dus la infirmerie in timp ce ceilalti stateau si radeau pe ei. Sa mai zic de "ascunsul" intamplarii asteia?

Daca as spune ca sunt cu un gust amar in gura ar fi prea putin, sunt de-a dreptul scarbit de oamenii aceia de acolo, de gandirea lor, de felul cum au actionat, de armata, de tot sistemul asta de rahat si de multe altele. Poate vad tot textul asta persoane care vor sa intre in sistemul asta si isi fac o idee de realitatea de la firul ierbii care este in armata romana si aceea ca daca patesti ceva armata se spala pe maini cu tine dar daca tu gresesti cu ceva stai cu zilele pe la parchetul militar, dai declaratii si faci la hartii sa iti ajunga o viata.

Concluziile le las la voi ca eu efectiv sunt obosit psihic de toata porcaria asta. Eu vreau sa intreb ce naiba se poate face in situatia asta, este o lege ceva sau nu stiu, un curs de actiune ca noi habar nu avem si suntem "blocati" din toate partile. De raportat la ai nostri nu putem ca o sa fim trimisi la mama naibii, aici nu putem face nimic ca l-au expediat pe pusti pe cont propriu la spital si l-au trecut in hartii ca fiind liber doar sa se scape ai mai mari ai acestei unitati.

Imi e scarba efectiv

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asta e Armata pe care te poti baza in caz de razboi, sunt sarcastic iti dai seama

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Simpatic):

Băi armata slab dotata și cu mulți prosti dar nu TOȚI sunt degeaba. Îs și oameni cu experienta de la care ai ce învața dar ușor ușor pleacă și aia. Îți dau un exemplu de acu 2 săptămâni când am văzut cum sunt noii șoferi veniți la noi. Băi deci aia n-au pus și n-au condus deloc camioanele astea și la pregătire li s-a zis ca lasă că o să conduceți voi la unitățile voastre. Au rămas șocați de-a dreptul mecanicii și șoferii pe care ii avem și imediat s-au pus și au scos din depozite combustibil sa ii pună sa conducă pe dracii ăștia mici. La finalul zilei rezultatele au fost dezastruoase... Au stricat ăștia la camioane de au mecanicii de lucru 2-3 luni ca popa sa repare numa ce au stricat ăștia în 2 - 3 zile. Și gândește-te ca ei sunt deja încadrați pe funcția de șofer. Triste lucrurile în armată

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai nu poti discuta direct cu cineva de aici? Ma gindesc ca o fi existind macar un superior cu care sa poti discuta la modul serios. Aia mi se par niste bugetari tipici care fac tot posibilul sa ingroape mizeria sub pres.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu vreau sa discut despre altceva, decat sa spun care sunt doua din cauzele care determina aceste lucruri.
1. Orice fapta de acest fel ste considerat in armata eveniment deoaebit, iar consecintele le trag toti comandantii ierarhici, desi nu sunt vinovati. Sunt evenimente care se produc fara ca un sef sa le poata preveni, dar consecintele le tag toti.
2. Cand se produc asemenea evenimente, masurile care se iau se indreapta pe inlaturarea efectului, nu a cauzei care l-a produs.

Asemenea lucruri se intamplau si inainte de revolutie. Imi spunea un ofiter, care era activ pe atunci, ca un militar in termen, cu 4 ani de puscarie, i-a cerut altuia sa-l lase sa isi satisfaca placerea in fundu lui. Nereusind, a frecat-o intre picioare pana si-a dat drumul. Soldatul a spus altuia ce i s-a intamplat, iar acesta a raportat. Ca sa nu se inregistreze cu eveniment deosebit, homosexualitatea fiind pe atunci infractiune, l-au trimis pe primul la spital si l-au clasat ca bolnav psihic.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru CodrutElian1990):

Ce vorbești acolo?!?
Șef de atelier care sa spună soldatului sa scape de un cartuș în modul ala, să-l percuteze în menghina cu un cui?!? Cum sa nu poată preveniți lucrul asta? Îs polițist militar, am 4 ani de armată în spate și nu de aia de stat la căldură iarna și la umbră vara plus un tur de 6 luni în Afganistan deci nu-s degeaba în sistem. Ce repercursiuni au fost asupra șefilor în cazul ala, ca boul care i-a zis soldatului ce sa facă nu a pățit nimic și omul ala putea sa se aleagă cu sechele pe viață din cauza unui incompetent de genu ăla. Și când am vrut noi sa facem ceva ni s-a băgat pumnul în gura și am fost amenințați. Atât de mult valorează sănătatea unui om în sistemul ăsta

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ce am spus eu si ce ai inteles tu. Ai dreptate: voi munciti, nu ganditi.
Cat despre armata las-o mai moale. Poate altii au zeci de ani de armata si nu sunt SGP-isti.
Dar se vede dupa cum te adresezi, cata cultura ai. Tu crezi ca daca esti politist militar esti Dumnezeu? Tot militar la talpa esti.
Aaa! Sa nu intelegi ca ii tin parte acelui sef de atelier. Dar dupa modul cum te exprimi faci de rusine armata. Daca ai avea curaj, ai face un raport la esalonul superior sau chiar la ministu despre neregulile de care ai luat cunostinta. De altfel este una din datoriile fiecarui militar sa raporteze despre asemenea fapte, daca ia la cunostinta de ele. Dar in anonimat multi viteji se arata.

| Emma30555 a răspuns:

Superiorii tai nu au vrut sa raporteze situația, nu au vrut sa aibă alte probleme. Foarte frumos ca ai sărit sa îl ajuți, nu trebuie sa renunti la felul tău de a fii, în armata e nevoie de genul asta de oameni și mai sunt și alții ca tine chiar dacă uneori nu te poți lupta cu sistemul. Eu vad ca ești dezamăgit de situația asta dar sa ști ca pe mine ma dezamăgește violenta de exemplu, sau cum ai spus în alt comentariu viziunea ta mai extrema despre violentele pe care le poate face un soldat sau mai bine zis abuzurile. Eu sper ca exemplul de azi sa fie mai relevant despre tine și alți soldați ca tine. Instinctul de a sari în ajutor, curajul, păstrarea calmului, dorința de a face lucrurile cum trebuie, chiar și critica ta fata de sistem e un semn bun ca în caz de ceva ne putem baza pe soldați iar ei se pot baza unii pe alții în misiuni

| isemilia a răspuns:

Urata situatie, sincer. Bravo ca l-ai ajutat (si tie, si colegilor tai), din moment ce "camarazii" sai nu au facut-o. (daca asta se intampla in tara nu vreau sa stiu cum ar fi fost daca se intampla sa fie ranit pe front) Nu cred sincer ca ai sa reusesti sa rezolvi ceva. Daca vrei sa il ajuti pe baiat presupun ca poti sa o faci separat (întrebându-l cum se simte, daca are nevoie de ceva etc), nu musai prin mijloace legale. Daca sistemul e atat de corupt nu cred ca va putea fi schimbat din radacini. Incercati sa aveti mai multa grija unii de altii, daca statul / superiorii nu o fac. Daca tii musai sa faci ceva legal poti contacta un avocat sa il intrebi ce ar putea fi facut in aceasta situatie, insa nu cred ca luptand contra statului si a armatei tu, acel baiat sau ceilalti colegi veti reusi sa faceti ceva (iar daca se intampla, probabil intr-un mod sau altul veti suporta niste consecinte). Daca totusi decideti sa incercati, mult succes!

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru isemilia):

Și noi am rămas prosti când am văzut ca aia râdeau, dar prostii care râdeau ii spuseseră sa scape de cartuș în felul ăla ( dacă era o situație reală și ar fi fost rănit eu unul zic ca ar fi fost ajutat, aici a fost cazul de gândire proasta și gândirea asta se formează de la mult stat degeaba și nefăcând mai nimic in afara de a repara camioanele armatei, pana la urma ești mecani dar nu ești civil ci militar). Sistemul asta o sa se schimbe doar în cazul unui război și atunci o sa vezi cum juma de armată o s-o șteargă ori la fuga ori la inamic ( doar ca aia care dezerteaza o sa "scape" de superiori), pentru ca n-ai ce face cu un sistem de asta. Pentru cine și ce sa lupți?
Noi avem grija de noi, chit ca ne- bătut calumea de la un meci ( râdeam azi toți pe tema asta) nu ne ținem dușmănie, am stat și am mâncat toți împreună, etc etc dar acolo unde nu ai cu cine nu ai ce face. Legal nu se poate face nimic... Și dacă punem totuși și facem ceva ne expediază ăștia in una din 3 : Timișoara, zona mării și în ungurime prin zona aia ( acum pune și vezi ce au zonele astea în comun...). Oricum am vorbit cu pustiul la telefon și a zis ca e bine și nu și-a pierdut vreun deget sau ceva și ca o s-au pus copci deci teoretic n-a rămas cu sechele din câte știm noi

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Observ că nu s-a schimbat mare lucru. Din cauza mizeriilor de genul ăsta am părăsit MApN, cu mulți ani în urmă.
Nu am vreun regret. Am preferat să părăsesc sistemul ăsta infect, decât să-mi distrug viața făcând uz de baionetă.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru SmaraldAlbastru):

Da, și devine din ce în ce mai nașpa sistemul asta. Ușor ușor îmi vine sa plec naibii din el ca încep sa nu mai suport prostia de aici