| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti voi sincer despre aceste parade militare prezentate mereu de ziua nationala a tarii.(nu doar a noastra)
Astazi, cica ar fi ziua Romaniei, Marii uniri din 1918,
Insa tot ce vad sunt aceleasi lucuri de ani de zile "parade militare" dar care este scopul unei armate?
Asa deci noi sarbatorim in ce fel, suntem oameni avem o armata, avem o traditie, carea ea ce spune, in fiecare tara din lume

Haide sa ne gandeim simplu, care e scopul unei armate?
Pai care e?
Scopul unei armate e de "a proteja tara si locuii torii ei" asa sa fie?
Pai si razboiul din ce si de ce e format?
Nu tot din neintalegeri pleaca, din dorinta egoista de a ocupa un anume teritoriu ce de fapt oricum nu il vom revendica noi insine ci il va revendica o asa zisa parte din tara in care traim,ne luptam unul cu altul din invidie si din ura desii e degeaba, nu va iesii nimic bun din asta.
Lumea din ziua de azi traieste intr-o mare minciuna de fapt, zicem "marea unire" dar este un argument fals, care unire cand oamenii din aceeasi tara, aceeasi regiune, acelasi judet, acelasi oras, acelasi cartier si aceeasi casa sau bloc, si chiar aceeasi familie nu ne putem accepta unii pe altii si uneori oamenii cei mai apropiati se omoara intre ei, pai unde e unitatea?
Asta e problema lumii de fapt, dezbinarea care este realizata DIN CE CAUZA OARE?
Nu cumva tot din cauza PACATULUI care ne dezbina,
Adica practic la o zii nationala sarbatorim prim asa zise "mars-uri" ale armatei proprii tari, care armata un grup de oameni pregatiti pentru..."apararea tarii de care apartine" sau mai degraba pentru razboi.
Care este scopul armatei in sine, de ce avem nevoie de o armata, sa ne protejeze?
De zici ca nu ne-ar putea oricand invada altii,
De ce nu traiesc oamenii toti uniti in pace?
De ce se bat pe teritorii, prin razboaie sangeroase, etc
La care tot oameniii se plang dupa ca vai de ce, pai cine se duce la lupta (razboi) nu ar trebui sa se astepte deja la pierderi?
Unde este victoria sau castigul in acest razboi.
Astfel armata ca si organizatie de lupta sau protectie/protejare ar fi inutila, daca oamenii ar fi pasnici, blanzi, intalegatori, calmi, rabdatori etc.
Un alt semn cum ca lumea de azi se inchina fiarei, pur si simplu zici ca suntem orbi,
Bun azi s-au implinit asa zis-ul timp de 100 de ani de la o asa zisa "unire" ok.
Si pentru asta ce facem, sarbatorim, si cum?
Prin parade militare?
Dar stai, ce semnifica de fapt armata, militarii, atncurile, si toate armele?
Ele sunt facut tot de noi, pentru ce, pentru a le folosii tot impotriva noastra!
Si da tot stiinta a creeat armele, dar chiar si fara arme nucleare sau nu, ptoblema a fost este si va fi mereu la om, pentru ca inloc sa aleaga sa traiasca o viata buna, el fiind necredincios crede ca are decat o viata si cat traieste sa fie fericit si astfel devine exact asa cum suntem toti, egoisti, ne indreptam tot doar asupra noastra si astfel adio unitate, nu mai traim unul pentru altul si astfel traim si suntem exact cum suntem acum.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu ai decât sa te rogi pentru pace, restul trăim în realitatea în care exista războaie și avem nevoi de protectie

| Superior a răspuns:

Nu mi se pare ciudat,totusi cred ca aceasta parere tine si de pasiunea mea pentru vehicule,fie ele masini,tancuri sau avioane.
De ce?
Pentru ca Romania nu e o tara care vreodata ar incerca sa cucereasca alte teritorii,cel putin asa pare sau e pe moment. Noi ne-am folosi armata doar pentru a ne apara (desi recunosc ca noi imprumutam forta de lupta Americanilor sau alte state aliate,si nu gasesc asta prea ok,totusi nu am avea incotro deoarece fara aliati, Romania ar fi prada sigura in caz de razboi mondial).
"De ce nu traiesc oamenii toti uniti in pace?"
Asta m-am intrebat si eu, dar cred ca acest vis nu mai e posibil de mult, inca din perioada inceperii diviziunilor populatiilor. E foarte greu sau imposibil sa faci oameni sa traiasca pe principiul asta, desi eu spre exemplu as fi de acord.

| PumpkinDoll a răspuns:

Era bine pana ti-ai dat in petic la faza cu credinta. Cu credinta(indiferent in cine o fi) sau fara, omul are motive sa faca/fie rau.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ura, legea junglei a aparut prima data in momentul in care Cain si Abel, doi cetateni ai unui univers infinit au recurs la crima. Cain la omorat pe Abel nu pentru ca nu aveau loc, nu pentru ca nu avea ce manca, ci din invidie.
Dar acum, cand suntem atatia...