| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Știe cineva dacă poți face injecții cu acid hialuronic ( buze, corectare nas, bărbie etc)si botox daca faci postliceala de asistent medical generalist? Sau trebuie facultate de asistenta? Ori ramura de Cosmetica medicala, tot din cadrul umf-ului? Ma refer strict de intervenții faciale (acid hialuronic și botox) nimic altceva. Adica ce studii iti trebuie sa fii autorizat sa iti deschizi un salon pentru asa ceva? Ar fi de ajutor niște păreri. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Salon poti sa-ti deschizi si daca ai 8 clase.
Ca sa faci interventii faciale - injectari trebuie sa fii medic si eventual sa ai absolvit un curs de injectari.
Nu, in Romania nu poti face injectari de ordin estetic daca esti asistent medical.
Ca e plin insta de asistente care baga hialuronic prin militari residence e altcevawinking

| Werrich a răspuns:

Se numește chirurgie plastica și estetică, trebuie Facultate de Medicină.

| Nirvanaaa a răspuns:

Din cate stiu la noi nu se poate.

| Eireann a răspuns:

In Romania nu. In UK da - daca ai facut un curs special.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai probabil un curs in domeniul esteticii,as recomanda sa intrebi un doctor sau estetician care lucreaza la clinici specializate pe asa ceva,chiar si la clinici pentru implant par, sprancene, deoarece ei se ocupa cu partea estetica fiind implant par /sprancene corect? Mare parte din ei fac si operatii gen botox, tratamente prp pentru ten, schimbare forma ochi etc fiind acreditati si specializati in domeniul esteticii.

| Alec_Anisoara_ a răspuns:

Cine are dreptul de a facd acid hialuronic:
Medicii
Chirurgii esteticieni
Chirurgii plasticieni si reparatorie
Dentisti
Asistenți medicali generalisti
Insa toti dupa ce au absolvit cursuriile de specialitate ……
Cel putin eu asa am invatat