| nicko a întrebat:

Trebuie sa cant (instrumental) in fata a aproximativ 200-300 de oameni pe o scena mare...cum imi controlez emotiile inainte? Inafara faptului ca voi studia cat de mult voi putea pentru a fi sigura pe mine as mai vrea niste sfaturi practice, utile.Nu am mai cantat niciodata in fata unui public atat de numeros.Imi e frica ca nu cumva sa ma transform pe moment, sa incep sa tremur si sa stric tot.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

In primul rand, nu o sa vezi nimic din ce e in fata ta, din public, deci ca sunt 200, 2 sau 2 milioane nu conteaza catusi de putin. Tu te concentrezi pe ce ai de cantat, nu pe ei, deci iar nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca se vede publicul nu te uita in sala nici macar cand intri, iar cand o sa canti nu te uita la fetele lor, uita-te la o perdea, la un bec, la o floare, la un lucru inert, nu la vreo persoana, ca orice miscare a publicului sau a persoanei iti vor distrage atentia - daca cineva trebuie sa iasa atunci pentru ca face pipi pe el tu o sa crezi ca nu-i place cum canti, daca vreunul casca iar o sa crezi ca nu-i place si tot asa. Tu canti in primul rand pentru tine pentru ca-ti place sa faci asta, pentru ca poti, pentru ca ai muncit mult si pentru ca meriti. Cei din sala - multi aud, putini cunosc laughing Deci nu-ti face griji, esti tu si cu instrumentul tau atunci, atat. Felicitari, mult succes si un an nou cu cat mai multe concerte! happy

10 răspunsuri:
| 01rukia01 a răspuns:

Ai incredere in tine, nu te panica...fa-o pur si simplu cum stii mai bine, arata-le la toti ce poti.
nu te gandi ca te privesc multi oameni, concentreaza-te la ceea ce faci si nu privi la public daca ti-e mai usor asa.
apropo, la ce instrument canti?

| nicko explică (pentru 01rukia01):

Saxofon

| 01rukia01 a răspuns (pentru nicko):

O,frumos,bafta!

| nicko explică (pentru 01rukia01):

Merci,am nevoielaughing

| HoneyPot a răspuns:

Sa Te gandesti ca aia din public nu iti vor raul, sunt ingaduitori, melomani si nu borfasi. Daca gresesti cateva note nu iti vor face nimic, e omeneste sa gresesti. In mintea lor chiar te vor incuraja. Ei vor sa auda muzica buna, nu sa fie critici. In cel mai rau caz nu-ti vor retine numele. Si vechiul sfat: gandeste-te ca au capete de pepene sau ca sunt dezbracati happy

| Bia379 a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine, ca poti, ca o sa reusesti! Incearca sa te calmezi, poti incerca ceva muzica de relaxare, exercitii de respirare, putina yoga.
O sa fie bine! Cand o sa intri pe scena si o sa canti, o sa fie mult mai usor!
Mult succes!

| dyanahanako a răspuns:

Incearca sa nu privesti in public, e coplesitor sa vezi atata lume. fii atenta doar la ce ai de facut pe scena. fii pozitiva!

| mellymellysaa a răspuns:

Pai, in primul rand, sa nu repeti prea mult inainte, mai ales ca ai si emotii, pentru ca vei uita tot si te vei bloca, crede-ma eu am patit-o laughing, incearca sa te gandesti ca esti singura sau sa te uiti in sus, sa nu vezi pe nimeni, sau imagineaza-i pe toti in chiloti laughing da stiu e mai amuzant, dar fa asa si ai sa vezi ca totul o sa fie okwinking :*

| AndreiTca a răspuns:

Niste exercitii de respiratie inainte te spectacol fac minuni (inspiri lung, expiri lung). De asemenea, psihic, te ajuta enorm de mult ideea de reusita cu care trebuie sa iesi pe scena. Atat timp cat te-ai perfectionat si ai studiat enorm de mult...nimic nu poate decurge rau. Mult succes! Nu uita: Vreau, pot, voi reusi.

| uka2 a răspuns:

Gandeste-te ca poti si va fi bine!